Urodziny Niepodległej z harcerzami i teatrem

Pałacyk "Sokół"
Skawina
11/11/2022

104. urodziny Niepodległej już za nami. Jak co roku, świętowaliśmy uroczyście i z wielką radością. Nie zabrakło dziękczynnej mszy świętej, tradycyjnego pochodu, dumnego odśpiewania hymnu i koncertu pieśni patriotycznych. Były również harcerskie pląsy i spotkanie z teatrem.

Świętowanie rozpoczęliśmy od mszy w intencji Ojczyzny, która odbyła się w kościele pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Po nabożeństwie pochód, na którego czele szły poczty sztandarowe instytucji, organizacji, związków oraz szkół z terenu miasta i gminy Skawina, a także działająca przy Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, Orkiestra Dęta „Sygnał” z Radziszowa, która przygrywała w marszowym rytmie pod batutą Karola Pająka, przeszedł do Parku Miejskiego. Tam przed wejściem do Pałacyku „Sokół” orkiestra odegrała hymn, a przedstawiciele harcerzy z Niezależnego Związku Harcerstwa „Czerwony Mak” i 2. Szczepu MEMORIA ZHP z Krzęcina dokonali uroczystego wciągnięcia na maszt flagi polskiej. Po Mazurku Dąbrowskiego od razu mogliśmy usłyszeć Hymn Skawiny w wykonaniu Małgorzaty Szybisty. Był też czas na przemowy i krótką muzyczną prezentację orkiestry „Sygnał”, po czym nastąpiło wyprowadzenie pocztów sztandarowych, co zakończyło program oficjalnych uroczystości, nad którymi pieczę sprawował Paweł Hytkowski, Miejsko-Gminny Komendant Ochotniczej Straży Pożarnej w Skawinie.

Później daliśmy już upust swojej radości. Wraz z harcerzami, którym przewodniczył 2. Szczep Harcerski „Memoria” ZHP, śpiewaliśmy i tańczyliśmy wokół ogniska. Okazją do chwili zadumy, a może nawet i wzruszeń, był koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu czterech grup wokalny #teamCKiS. Na sam koniec przyszła kolej na spektakl „Szablą i sercem” w wykonaniu Teatru Ludowego „Tradycja” z Okleśnej. Przedstawienie okazało się lekką i przyjemną lekcją historii. Opowiadało w skrócie życiorys kapitana Józefa Patelskiego –  polskiego szlachcica i wojskowego, uczestnika powstania listopadowego i styczniowego, odznaczonego orderem Virtuti Militari. Artyści z Alwerni zadbali o to, by w przedstawieniu nie zabrakło charakterystycznych postaci, które w swoich pamiętnikach opisywał Patelski. Były również tradycyjne przyśpiewki związane z wsią Kwaczała. Widzowie zachwyceni tą lekkostrawną, ale niezwykle smaczną ucztą teatralną oklaskiwali aktorów na stojąco.

Bez obaw możemy stwierdzić, że Święto Niepodległości obchodziliśmy w tym roku z poszanowaniem wagi narodowej uroczystości, z nostalgią i zadumą, ale też z mądrością i radością w sercu. Dziękujemy, że byliście z nami!

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii -> https://www.flickr.com/photos/ckiswskawinie/albums/72177720303612937 (fot. Jarosław Karasiński).

 

Anna Zając-Gut

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl