„Usłysz Paryż lat 20-tych” – koncert Hot 20 Strings Gypsy Band

Pałacyk "Sokół"
Skawina
24/04/2023

W kwietniu zapraszamy na ostatni koncert sezonu z cyklu Muzyczne Poniedziałki – a wiosna najpiękniej kwitnie w Paryżu, szczególnie w klimacie dekadenckich lat dwudziestych. Różowe kasztany, klimatyczne kafejki, artystyczne dzielnice i stateczki na Sekwanie. To wszystko usłyszymy i zobaczymy oczyma muzycznej wyobraźni, dzięki kwintetowi Hot 20 Strings w składzie: Ada Kwaśniewicz – skrzypce, Mateusz Szczypka – gitara, Marek Piątek – gitara, Jacek Długosz – gitara, Piotr Południak – kontrabas.

Za początki gatunku muzycznego gypsy jazz można uznać twórczość legendarnego cygańskiego gitarzysty Jean „Django” Reinhardta. Najsłynniejszą stworzoną przez niego formacją muzyczną był zespół Quintette du Hot Club de France, a cieszącą się największą sławą współpraca z francuskim skrzypkiem jazzowym Stéphane Grappellim. Zainspirowany grą mistrzów tego gatunku, Zespół Hot 20 Strings tworzy własne, zaskakujące aranżacje polskich i zagranicznych przebojów, utrzymując je w stylu gypsy jazz.

Członkowie zespołu to barwna mieszkanka osobowości:

Ada Kwaśniewicz – skrzypce

Dziewczyna poświęcona poszukiwaniom balansu w życiu zarówno muzycznym, jak i prywatnym. Raz angażując się w pomysł muzyczny, poświęca się mu całkowicie. Od wczesnych lat była laureatką konkursów o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, następnym krokiem było odkrywanie świata muzycznego dedykowanego grze zespołowej. Ostatnie lata zupełnie zawróciła jej w głowie muzyka improwizowana, z pogranicza różnych gatunków oraz pisanie własnych aranżacji muzycznych.

Mateusz Szczypka – gitara

Rządzą nim dwie przeciwne sobie postawy – spora dawka luzu w życiu i poważne podejście do muzyki. Jego ulubione dni to te, które spędza w zaciszu swojego pokoju, eksperymentując z różnymi brzmieniami i techniką gitarową oraz analizując ulubioną muzykę. Uwielbia nabywać nowe instrumenty oraz różnego rodzaju sprzęty muzyczne, które służą mu do eksplorowania barw i brzmień z pogranicza muzyki elektronicznej. Rozładuje napięcie w każdej sytuacji szerokim uśmiechem, a sam dba o kondycję psychiczną grając regularnie w piłkę nożną, a w sezonie zimowym – przemierzając stoki narciarskie. W muzyce nie znosi powtarzalności i banału, szukając złotego środka między kreatywną inwencją a perfekcją wykonawczą.

Piotr Południak – kontrabas

Mógłby być opisany słowami „skupienie” i „solidna firma”. Lubi się oddawać długodystansowym wyzwaniom, bo oprócz tego, że jest w czołówce kontrabasistów w polskim jazzie, to również – jako lutnik – tworzy kontrabasy, zamieniając kawałki drewna w pięknie brzmiące i wyglądające instrumenty. I jeszcze jedno – jest tatą dwóch pięknych córeczek!

Marek Piątek – gitara

Gitarzysta urodzony w krakowskiej rodzinie muzyków. Zagrał tysiące koncertów i nagrał dziesiątki płyt z różnymi artystami w rozmaitych stylach muzycznych: od klasyki po jazz, od tanga po bossa novę. Jego specjalność to gitary akustyczne, a namiętność muzyczną lokuje gdzieś pomiędzy Nowym Jorkiem, Paryżem, Buenos Aires i Rio de Janeiro.

Jacek Długosz – gitara

W zaciszu domowym spokojny, pomocny, odpowiedzialny, skrupulatny. Wśród znajomych aktywują się jego zdolności do szybkich i skutecznych żartów – Jacek rozluźni każde towarzystwo. Natomiast jeśli mowa o skuteczności – ta, dotycząca gitary, jest już znana prawdopodobnie w całej Polsce. Muzyk sesyjny, cieszący się fenomenalną opinią niezawodnego gracza. Nie ma takiej sytuacji scenicznej, w której Jacek by się nie odnalazł. A podróżując po Polsce wypatruje boisk do kosza, korzystając z nich namiętnie!

Zapraszamy serdecznie w poniedziałek 24 kwietnia 2023 r. o godzinie 18.00 do Pałacyku „Sokół”.

Wstęp wolny.

Joanna Kurpiel

(AZG)

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl