V Gminny Przegląd Form Teatralnych MELPOMENA – relacja z wydarzenia

Pałacyk "Sokół"
Skawina
12/04/2024

Po raz piąty Szkoła Podstawa w Radziszowie oraz Centrum Kultury i Sportu w Skawinie połączyły siły, by zorganizować Gminny Przegląd Form Teatralnych MELPOMENA, który daje szansę na prezentację szkolnych i pozaszkolnych grup teatralnych z Gminy Skawina na jednej scenie. Do tegorocznego, jubileuszowego przeglądu zgłosiła się największa – jak dotychczas – liczba 8 zespołów, które przygotowały bardzo ciekawe i bardzo różne spektakle.

Festiwal otworzył Teatr Bajka ze Szkoły Podstawowej w Radziszowie ze spektaklem „Pan Twardowski” w reżyserii Iwony Jaśkowiak, Iwony Morawy i Marioli Budy. Dobrze znana legenda o krakowskim czarnoksiężniku spotkała się z gorącym przyjęciem publiczności.

Podczas Festiwalu zadebiutowało kilka nowych grup teatralnych, co nas niezmiernie cieszy. Pierwszym z nich jest Zespół Teatralny „Babeczki” ze Szkoły Podstawowej w Jaśkowicach. Spektakl „Nowa uczennica” w reżyserii Marioli Wrzoszczyk bardzo spodobał się widzom, którzy entuzjastycznie reagowali na rozgrywającą się akcję.

Kolejny debiutant to Perełki Junior ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Skawinie. Tak – nazwa nie jest przypadkowa, gdyż SP nr 1 może pochwalić się uznaną grupą teatralną Perełki, która już dwukrotnie zdobyła główna nagrodę w  naszym Festiwalu. Perełki Junior, prowadzone reżyserską ręką pani Katarzyny Polus przedstawiły spektakl „Czy szkoła może być bajką?” natomiast Zespół Teatralny Perełki, pod tą samą reżyserią, przygotował prezentację „Trochę parodia”. Czy wystarczająco dobrą, by po raz trzeci sięgnąć po zwycięstwo? To się okaże już w najbliższy piątek, podczas ogłoszenia wyników.

Do listy debiutantów dołączyło Koło Teatralne ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Skawinie ze sztuką „Diabeł w komputerze” w reżyserii pani Aleksandry Mioduszewskiej oraz Grupa Teatralna E! ze sztuką „Kryminał z dziećmi, czarownicami i obrazami w tle” w reżyserii Aleksandra Szklarskiego.

Stawkę występujących uzupełniły dwa zespoły reprezentujące Centrum Kultury i Sportu w Skawinie: Teatr Mrówy ze spektaklem „Zoo” oraz Teatr Wszystko Gra ze sztuką „W kolejce”. Oba teatry prowadzi pani Katarzyna Polus.

Spektakle oceniało jury w składzie:

Andrzej Morawa – przewodniczący jury, polonista, reżyser, współzałożyciel Teatru MASKA przy CKiS w Skawinie

mgr Teresa Sławik – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Radziszowie, współorganizator Festiwalu

Tomasz Stawowy – Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, wieloletni aktor Teatru MASKA

Wyniki Gminnego Przeglądu Form Teatralnych zostaną ogłoszone w najbliższy piątek, 19 kwietnia, o godzinie 10:00 w Pałacyku „Sokół”. Zapraszamy wszystkie grupy i ich opiekunów. Nie zabraknie emocji i gości specjalnych.

Tymczasem polecamy obejrzenie fotogalerii z V Gminnego Przeglądu Form Teatralnych MELPOMENA.

Serdecznie dziękujemy firmie Lajkonik Snacks sp. z o.o. za pomoc w organizacji wydarzenia.

Joanna Kurpiel

Fot. Jarosław Karasiński

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl