Weekend z Maską

Pałacyk "Sokół"
Skawina
06/03/2020

08/03/2020

Każdego roku czas w okolicy Dnia Kobiet Teatr Maska spędza bardzo pracowicie. Tym razem nie bylo inaczej. W piątek 6 marca nasz zespół teatralny zaprezentował cieszący się niesłabnącą popularnością spektakl „W gospodzie” Petera Turriniego, natomiast 8 marca aktorzy Maski wystąpili dla członkiń Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy z tytułem „Kto nie ma, nie płaci” Dario Fo.

Historia Mirandoliny, właścicielki tytułowej gospody, pomimo że przedstawiona była zaledwie dwa tygodnie wcześniej, przyciągnęła do sali teatralnej w Pałacyku Sokół komplet widzów. Miłosne intrygi, okraszone świetnym humorem, na koniec dały widzom do myślenia, co faktycznie jest ważniejsze: miłość czy pieniądze? Doskonałe wykonanie, doświadczonych przez wiele lat spędzonych na deskach teatralnych członków Maski dopełniło całości.

W spektaklu „W gospodzie” na motywach „Mirandoliny” Carlo Goldoniego w przekładzie Jacka Lachowskiego zobaczyliśmy:

Joannę Gądek w roli Mirandoliny – właścicielki gospody, kobiety niezależnej i nade wszystko ceniącej sobie wolność, trzymającej na wodzy próbujących zawładnąć jej sercem i gospodą mężczyzn,

Tomasza Okarmusa jako Fabrizia – kelnera, miłosnego intryganta, cynika i mężczyznę o szemranej przeszłości,

Mateusza Droździewicza jako Cavaliere Rippafrattę – mężczyznę z wojskowym rodowodem, surowymi zasadami i absolutną abominacją kobiet,

Ramziego Bahlawana – odtwórcę roli Barona de Ciccio – bogacza na wózku inwalidzkim, który kupionym tytułem szlacheckim oraz licznymi prezentami próbuje zdobyć koleje kobiece serca,

Łukasza Pierożka w roli Traspiro (Spoconego) – nieodłącznego towarzysza barona, służącego i „szofera” jego inwalidzkiego wózka,

Wacława Szwarca w kreacji Marchese d’Alfbafiorita – zubożałego weneckiego arystokratę marzącego o życiu w bogactwie i luksusie,

Aleksandrę Lasoń – w roli Dejaniry oraz Kingę Klimas jako Ortensję – członkinie  teatralnej trupy „Colchi”, których pojawienie się na scenie dodaje przebiegowi wydarzeń wielu rumieńców i pikanterii.

 

Niedzielny spektakl pt. „Kto nie ma, nie płaci”, na podstawie sztuki Dario Fo w przekładzie Piotra Bikonta i Pawła Lesisza, to kolejny czasowy maraton. Trzygodzinny spektakl miał swoją premierę w 2016 roku podczas XII Skawińskiego Tygodnia Teatralnego. Sztuka przesycona żartem i absurdalnym humorem przeniosła nas do Mediolanu, gdzie obserwowaliśmy dzień z życia dwóch małżeństw – Antonii i Giovanniego oraz Margherity i Luigiego, którzy – jak wiele innych osób – walczyć muszą z coraz większymi podwyżkami cen żywności. Mężczyźni to przyjaciele pracujący w fabryce, żony to typowe „kury domowe”. W czasie szturmu na supermarket Antonia wraz z innymi okrada sklepowe półki i przynosi do domu sporo toreb z jedzeniem. Tak rozpoczyna się farsa autorstwa noblisty Dario Fo, w której satyryczny efekt daje zderzenie serii zabawnych scenek z ostrą wymową społeczną.

Ponownie zobaczyliśmy:

Łukasza Pierożka, który wcielił się w rolę GIOVANNIEGO, partnerował mu Wacław Szwarc jako LUIGI. W roli ANTONINY – żony Giovaniego zobaczyliśmy Aleksandrę Lasoń.  W rolę MARGARITY – żony Luigiego wcieliła się Wiktoria Zielińska. W osobach Policjanta, Inspektora i Ojca zobaczyliśmy znakomitego Dominika Liska, który z niezwykłą lekkością przeobrażał się w kolejne postaci.

Reżyserem obu spektakli jest Andrzej Morawa, za stronę makeupu, stylizację fryzur, projekt kostiumów i scenografii odpowiedzialna jest Marta Tyrpa.

Prawa autorskie do sztuki „W gospodzie” Petera Turriniego, reprezentuje Agencja ADiT.

Prawa do sztuki „Kto nie ma, nie płaci” reprezentuje agencja ADIT. Prawa Piotra Bikonta, autora przekładu, reprezentuje Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Dziękujemy Aktorom Maski za cały weekend pracy oraz świetnie zagrane role. Naszą publiczność zapraszamy na kolejne prezentacje teatralne – najbliższe spotkanie z Teatrem Maska już w kwietniu!

Ewa Przebinda

(AR)

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl