Wenezuela dzisiaj – Skawińska Akademia Wiedzy i Umiejętności on-line

inna lokalizacja
24/04/2020

Z radością informujemy, że Skawińska Akademia Wiedzy i Umiejętności powraca w nowej odsłonie. Nowe czasy wymagają nowych rozwiązań, ale esencja pozostaje ta sama – spotkanie z pasjonatami ciekawymi świata, którzy chcą i potrafią dzielić się swoimi doświadczeniami i przygodami. Pierwsze spotkanie, w zupełnie dla nas nowej formule on-line, poświęcimy Wenezueli i jej nierozwiązywalnym konfliktom. Sytuację tego pięknego, a jednocześnie ciężko doświadczonego kraju przybliży nam Renata Matusiak, autorka bloga:

https://polkawamerycelacinskiej.blogspot.com/

„Wenezuelska łódka pędzi po Manamo, jednej z odnóg Orinoko. Potem podskakuje na falach zatoki Paria. Powoli oddala się ląd z szybami naftowymi, zbliżamy się do południowego wybrzeża Trynidadu. Załoga i pozostałych kilkanaścioro pasażerów to Wenezuelczycy, uciekający w poszukiwaniu lepszego życia. W oczekiwaniu na kontrolę graniczną ściskają w ręku zaproszenia i uczą się danych osób zapraszających, których nie widzieli na oczy, bo poznali w internecie.”

Banki nie mają gotówki, można ją kupić na targowisku płacąc 2 boliwary za 1 boliwara. Miesięczna wypłata wystarcza, by się wyżywić przez 3 dni. Ceny rosną każdego dnia proporcjonalnie do tempa dewaluacji wenezuelskiej waluty. Brakuje prądu, wody, gazu i benzyny, która jest za darmo. „Misja mieszkanie” – rządowy program wręczania darmowych mieszkań oraz przydziałów żywności – stoi w kontrze do pustych ulic i domów po milionach Wenezuelczyków, emigrujących za pracą.

 

Tymczasem nad Morzem Karaibskim spokojnie drzemią puste, rajskie plaże z turkusową wodą. Szerokimi odnogami Delty Orinoko, tak jak przed wiekami, płyną wąskie czółna Indian Warao. Wenezuelskie Andy, z klimatem wiecznej wiosny, pielęgnują swe odwieczne tradycje. A wszystko to okraszone jest z rzadka wstrząsającymi krajem demonstracjami oraz częstymi kradzieżami i rozbojami.

Renata Matusiak – nauczycielka z zawodu, podróżniczka z zamiłowania. Gdy zbliżają się wakacje pakuje plecak i – w drogę! Podróżuje sama, niskobudżetowo, najczęściej autostopem. Dwa lata spędziła w Kirgistanie, pracując jako lektor języka polskiego na Kirgisko-Rosyjskim Uniwersytecie Słowiańskim i prowadząc audycje Polonia w kirgiskim radiu. Odwiedziła ponad 60 krajów. Dwa i pół roku spędziła w Ameryce Południowej (Ekwador, Peru, Boliwia, Kolumbia, Wenezuela), w tym 3 miesiące w dżungli amazońskiej z plemieniem Aczuar. Publikuje w czasopiśmie „Poznaj Świat“.

Zapraszamy na spotkanie z rzeczywistością wenezuelską w piątek,  24 kwietnia o godz. 18.00, transmisja na żywo na naszym profilu FB w grupie CKiS LIVE.

Joanna Kurpiel (fot. Renata Matusiak)

inna lokalizacja