Wernisaż wystawy „Ottokar Skibiński – zapomniany artysta”

Pałacyk "Sokół"
Skawina
10/11/2023

Jesień za oknem przypomina nam o upływie czasu i nieuniknionych zmianach. Dlatego najbliższy wernisaż będzie pełen refleksji, wspomnień i zadumy nad twórczością nieżyjącego już artysty, który przez lata związany był z nasza gminą. Zapraszamy na niecodzienny wernisaż pt. „Ottokar Skibiński – zapomniany artysta” przygotowany przez Pana Janusza Bierówkę.

Na wystawie ujrzymy obrazy o różnorodnej tematyce: portrety, pejzaże, akty oraz obrazy symboliczne. Skibiński był twórcą, który stykał się z różnymi środowiskami artystycznymi, jednak bliskie było mu malarstwo raczej o zabarwieniu tradycyjnym, figuralnym i alegorycznym. Choć artysta w swoim życiu miał możliwość zetknięcia się z wybitnymi osobowościami ówczesnego świata sztuki, których mógłby naśladować, to jednak poszukiwał on własnej drogi twórczej. Po wojnie malarz  należał do grupy artystów „Zachęta”, która na sztandarach miała hasła malarstwa przeszłości, tradycji i figuracji.

Ottokar Skibiński był artystą, malarzem, śpiewakiem operowym, reżyserem, scenografem, społecznikiem. Urodził się 23 maja 1900 roku w Kotojedach. Podczas nauki w Państwowym Gimnazjum Realnym w Kromieryżu został wybrany do zespołu malarskiego. Aktywnie działał w nim przez pięć lat, czyli do zdania matury. Tematy malarskie, jakie ci młodzi ludzie podejmowali były bardzo różne, najczęściej jednak powtarzał się pejzaż i martwa natura oraz studium z żywym modelem. W okolicy roku 1917, artysta miał pierwsze publiczne wystawy malarskie. Studia z zakresu sztuk plastycznych Ottokar odbywał w Krakowie w „Wolnej Szkole Malarstwa i Rysunków” Ludwiki Mehofferowej, którą w latach 1918–1931 prowadził Jerzy Fedkowicz. Studiował również malarstwo u jednego z czołowych z artystów czeskich, prof. Maxa Švabińskýego. Po II wojnie światowej należał do Związku Polskich Artystów Plastyków.

Zapraszamy serdecznie na wernisaż wystawy w piątek 10.11.2023 r. o godz. 18.00 do sali teatralnej Pałacyku „Sokół” w Skawinie przy ul. A. Mickiewicza 7.

Wystawa będzie dostępna do 26.01.2024 r. Wstęp wolny.

 

Agnieszka Kupczyk

KK

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl