Wieczór Chopinowski w Pałacyku „Sokół”

Pałacyk "Sokół"
Skawina
24/02/2020

To był przepiękny wieczór w Pałacyku „Sokół”. Z recitalem chopinowskim wystąpiła zjawiskowa Anna Lipiak – niewątpliwie jedna z najzdolniejszych pianistek młodego pokolenia, absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie fortepianu m. in. prof. Katarzyny Popowej-Zydroń i prof. Jerzego Sulikowskiego.

Chociaż do dzisiaj urodziny Fryderyka Chopina sprawiają kłopot Jego biografom, to dzień 24 lutego jest pewnikiem w Jego życiorysie – ośmioletni Chopin daje pierwszy publiczny koncert w pałacu Radziwiłłów w Warszawie, prezentując zebranym koncert fortepianowy g-moll Adalberta Gyrowetza.

Tak też nasz Muzyczny Poniedziałek wpisał się w ową „kartkę z kalendarza” za sprawą Anny Lipiak, która z wielkim pietyzmem i jednocześnie swobodą, nie pozbawioną emocji, wprowadziła słuchaczy w sekretny, poetycki świat muzyki Chopina, wykonując program zróżnicowany, a jednocześnie reprezentatywny dla twórczości kompozytora.

Usłyszeliśmy m. in.: dwie Etiudy z opusu 10 (a-moll nr 2 i cis-moll nr 4), cztery Mazurki op. 30, pełną fantazji Balladę As-dur op. 47 i wreszcie monumentalną Sonatę h-moll op.58. W każdą z tych muzycznych podróży Anna Lipiak zabierała nas bogatą opowieścią, która tylko potwierdzała Jej umiłowanie muzyki romantycznej, a twórczości Fryderyka Chopina szczególnie. Tą miłością dzieli się ze słuchaczami na całym świecie, także tym bardzo egzotycznym.

Program, wymagający nie tylko wyjątkowej biegłości i zrozumienia tekstu nutowego od pianisty, ale także skupienia i zaangażowania od słuchacza, spotkał się z tak gorącym oddźwiękiem widowni, że Artystka otrzymała owacje na stojąco i kilkukrotnie była wywoływana oklaskami nie tylko do ponownego ukłonu, ale także do bisów. W podzięce dla skawińskiej publiczności zabrzmiał więc Walc Es-dur op. 34 i jeden z najpiękniejszych Nokturnów – cis-moll, którego brzmienie nieodłącznie kojarzyć się już będzie z historią Władysława Szpilmana.

„Muzyka nocy” pięknie podsumowała i zakończyła dzisiejszy wieczór. Mamy nadzieję na spotkanie z Państwem ponownie podczas kolejnych wydarzeń.

Fotogaleria: https://flic.kr/s/aHsmLBxbu1 (fot. Jarosław Karasiński)

 

Joanna Kurpiel

(JK)

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl