Wilno – barok na 7 wzgórzach

Pałacyk "Sokół"
Skawina
24/11/2023

W listopadzie Skawińska Akademia Wiedzy i Umiejętności zawiedzie nas do Wilna. Na przechadzkę po ikonicznym mieście zabierze nas Andrzej Pasławski.

Wilno – najbardziej barokowe miasto na północ od Alp, a jednocześnie, podobnie jak Rzym, położone na 7 wzgórzach. To miejsce przenikania się kultur i narodowości. To miasto magiczne, będące jak naczynie z wodą – można zaczerpnąć szklankę i wypełnić morze! Zaczerpniemy więc spory łyk tego miasta.

Zaczniemy od Ostrej Bramy i cudownego obrazu Matki Boskiej, przejdziemy głównymi ulicami miasta, delektując się kilkunastoma (z ponad 45-ciu) sakralnymi obiektami, ich wnętrzami i historią. Zobaczymy miasto z kilku punktów widokowych, ale wejdziemy też do nawet najmniejszych zakamarków i podwórek, gdzie nikt nie zagląda. Nie widzieli ich często nawet mieszkańcy tego miasta. Przejdziemy też przez granicę państwa, które… nie istnieje!  Odwiedzimy bowiem autonomiczną Republikę Zarzecza, mającą swego prezydenta, konstytucję oraz Święto Niepodległości, obchodzone w… Prima Aprilis! Oddamy pokłon sercu marszałka Piłsudskiego, Jego Matce i wielu innym, spoczywającym na Rossie.

Miłośnicy shoppingu przejdą prestiżowym Prospektem Gedymina, nieodłącznie kojarzącym się z londyńską Oxford Street.
Pokażemy archiwalne już zdjęcia Zielonego Mostu ze słynnymi posągami z czasów „chwały” sowieckiej. A na koniec Zwierzyniec, dzielnica Wilna, gdzie czas się zatrzymał. Tu w XVI wieku polowali Radziwiłłowie, a dziś można odetchnąć wśród urokliwych, kolorowych chałupek, wśród zieleni i parków. Zapraszamy na wycieczkę do pięknego Wilna śladami historii naszych przodków, obecnej stolicy niepodległej Republiki Litwy.

Zapraszamy w piątek, 24 listopada, o godzinie 18:00 do Pałacyku „Sokół”.

Wstęp wolny.

Joanna Kurpiel (na podst. materiałów Autora)
KK

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl