WIOSNA… czas na spacer po wystawie

Rynek w Skawinie
17/04/2023

Po zimowym, leniwym odpoczynku czas na wyjście w miejską przestrzeń. Wiosenne przebudzenie zachęca do spacerów i penetracji miejskiej urbanistyki, odkrywania zmian i poznawania całkiem nowych zjawisk. To najlepszy czas, aby współczesną kulturę miejską wzbogacić o ciekawą ekspozycję dzieł, która stanie się doskonałym pretekstem do wyjścia z domu.

Wszystkich chętnych kulturalnego przebudzenia zapraszamy 17 kwietnia na skawiński Rynek, gdzie uroczyście otworzymy pierwszą w tym roku wystawę plenerową.

Projekt „FOTOSISTA – w nie tak starym kinie” to ekspozycja niezwykłych i niepublikowanych dotąd fotografii i fotosów filmowych z lat 1958 – 1977 r., autorstwa wybitnego artysty Jerzego Troszczyńskiego.

Na 20 planszach zostaną zaprezentowane kadry filmowe przedstawiające sylwetki znanych i lubianych artystów – aktorów polskich scen teatralnych i srebrnego ekranu w czasie jego największego rozkwitu.

Fotosista zawiera również krótkie biogramy kinowych gwiazd, a także reportaże z planów filmowych największych polskich produkcji (m.in. „Potop”, „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Krzyżacy”, „Lotna”, „Stawka większa niż życie”, „Jak rozpętałem II Wojnę Światową”, „Miś” i wiele innych), ciekawostki z nimi związane, a przede wszystkim niezwykłe, odnalezione po 40 latach fotografie, z których większość nigdy dotąd nie ujrzała światła dziennego.

Wśród uwiecznionych przez Troszczyńskiego artystów są najwięksi z największych – m.in. Gustaw Holoubek, Adolf Dymsza, Tadeusz Łomnicki, Zbigniew Cybulski, Daniel Olbychski, Iga Cembrzyńska, Jan Englert, Maciej Rayzacher, Leon Niemczyk, Magdalena Zawadzka, Jan Nowicki, Pola Raksa, Bronisław Pawlik, Stanisław Mikulski, Wiesław Gołas, Beata Tyszkiewicz, Janusz Gajos, Emil Karewicz, Anna Dymna, Marian Kociniak

Wszystkich, którzy chcą przeżyć tę sentymentalną podróż po polskiej kinematografii w czasach jej największego rozkwitu zapraszamy na wernisaż wystawy „FOTOSISTA – w nie tak starym kinie” 17 kwietnia 2023 r., o godz. 17.00 na Rynek w Skawinie.

 

Organizatorem wystawy jest Fundacja ZNAKI PAMIĘCI.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 30 lipca 2023 r.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Powiatu Krakowskiego.

Logo Powiatu Krakowskiego. po lewej głowa orła w koronie po prawej napis: powiat krakowski.

Karolina Kozanecka

(AZG)

 

 

Rynek w Skawinie