Wiwat maj, trzeci maj…

Rynek w Skawinie
03/05/2023

Uroczysta msza święta, dostojny pochód pocztów sztandarowych, podniosły ceremoniał strażacki na Rynku i głośny przejazd 23 strażackich wozów bojowych. Później, wspaniały koncert Bartasa Szymoniaka i rewelacyjny występ Orkiestry Dętej „Sygnał”. Do tego grillowe przysmaki w ogródku gastronomicznym i atrakcje przygotowane przez jednostki OSP. Tak wyglądała Majówka z Centrum ze Strażakami. I choć pogoda z całych sił próbowała popsuć nam zabawę, to i tak świętowaliśmy z wielką radością.

Tradycji stało się zadość. Jak co roku, 3 maja, mimo padającego deszczu, w Kościele pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza zgromadził się tłum mieszkańców całej gminy Skawina, strażacy, harcerze, liczne delegacje i przedstawiciele władz, by uczcić 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3. Maja. Po uroczystym nabożeństwie sprawowanym w intencji Ojczyzny, poczty sztandarowe i pozostali uczestnicy obchodów, przeszli w tradycyjnym pochodzie na skawiński Rynek. Tam nie mogło zabraknąć odśpiewania hymnu Polski i wciągnięcia na maszt biało-czerwonej flagi. Wszystko odbyło się według strażackiego ceremoniału, nad którego przebiegiem czuwał Komendant Gminny OSP – Paweł Hytkowski.

Tuż po zakończeniu oficjalnej części głośno zawyły syreny strażackich samochodów, a zgromadzeni mogli podziwiać paradę 23 wozów bojowych. W czasie, gdy flota gminnych jednostek OSP dumnie prezentowała się zachwyconym widzom, na scenie przygotowywał się do występu wspaniały artysta – Bartas Szymoniak. Muzyk zaśpiewał swoje największe przeboje, a teksty jego piosenek idealnie wpasowały się w historyczny kontekst naszego świętowania.

Jedni oczarowani kunsztem wokalnym Bartasa rytmicznie kołysali się przed sceną, a drudzy, zwłaszcza najmłodsi, odkrywali tajniki strażackiego sprzętu. Oprócz zwiedzania samochodów, strażacy proponowali również inne atrakcje. Jednostki OSP z Radziszowa, Woli Radziszowskiej, Kopanki, Jaśkowic i Skawiny II zapraszały do swoich stanowisk, gdzie można było, między innymi, poznać podstawy pierwszej pomocy czy nauczyć się wiązania liny. Największym zainteresowaniem cieszyło się jednak lanie wody zabytkową pompą ręczną.

Ostatnim punktem programu Majówki z Centrum ze Strażakami był występ Orkiestry Dętej „Sygnał” z Radziszowa. Misternie przygotowany program słowno-muzyczny „Konstytucja w pięciu krokach” zachwycił zgromadzoną publiczność, w efekcie czego muzycy zostali poproszeni o bis. Wraz z orkiestrą wystąpiło dwóch wokalistów: Wiktoria Gnot i Emil Sarna. Na akordeonie zagrał Wojciech Góralczyk,  przy pianinie zasiadł Konrad Struzik, a partię solową na saksofonie zagrał Maksymilian Kotula. Orkiestrą dyrygował Karol Pająk, który tym razem dyrygenturę połączył z rolą narratora.

Dziękujemy, za wspólne świętowanie!

Dziękujemy również wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację wydarzenia:

-> Strażakom OSP z terenu Miasta i Gminy Skawina:

 • OSP „Przyjaciół Św. Floriana w Borku Szlacheckim”
 • OSP Facimiech
 • OSP Jaśkowice
 • OSP Kopanka
 • OSP Krzęcin
 • OSP Polanka Hallera
 • OSP Radziszów
 • OSP Rzozów
 • OSP Skawina I
 • OSP Skawina II
 • OSP Wielkie Drogi
 • OSP Wola Radziszowska,

-> Straży Miejskiej w Skawinie oraz Policji za pomoc w zabezpieczeniu wydarzenia,

-> Miejsko-Gminnemu Komendantowi OSP w Skawinie – Pawłowi Hytkowskiemu za profesjonalną koordynację części oficjalnej.

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji autorstwa Jarosława Karsińskiego:

https://www.flickr.com/photos/ckiswskawinie/albums/72177720307986396/with/52869539780/

 

Anna Zając-Gut

 

Rynek w Skawinie