Work-Life Balance czyli sztuka „odpuszczania”

online
03/03/2021

Już od roku pracujemy zdalnie. Przenieśliśmy pracę do domu. Zatarły się granice między obowiązkami służbowymi a życiem prywatnym. Nie tylko przenieśliśmy do domu swoje biuro, ale także zaprosiliśmy do niego szefa, kolegów, klientów, nauczycieli naszych dzieci, instruktorów fitness. Jak zorganizować przestrzeń, aby obronić naszą prywatność i intymność, która do tej pory cechowała znany „stary” system pracy: dom – biuro – szkoła – dom – i jasno określała strefy każdej dziedziny życia?

Kiedy życie stało się zdalne w każdym aspekcie, nasze mieszkania stały się kumulacją wszystkich stref w jednej przestrzeni. Praca naruszyła strefę odpoczynku, szkoła – pracy. Dla wielu z nas taka sytuacja była nowością i uczyliśmy się jej od podstaw. Po roku możemy pokusić się o podsumowanie prób jej unormowania i uczenia się na błędach oraz podzielić doświadczeniem wypracowania RÓWNOWAGI i BALANSU między życiem zawodowym a prywatnym na kilku metrach kwadratowych.

Razem z konsultantką kariery i coachem – Dorotą Hetmańczyk-Żuchalską – rozmawiałyśmy o blaskach i cieniach pracy zdalnej, w której tkwimy bez przerwy już od roku. W którym momencie wcisnąć przysłowiowy RESET i jasno określić zasady życia w nowym porządku? I jak tego dokonać? Jak zachować kulturę pracy, kiedy biuro usytuowane jest pomiędzy lodówką a parapetem? Gdzie w pracy zdalnej znajduje się granica pomiędzy rzetelnym wywiązywaniem się z obowiązków służbowych a asertywnością i chronieniem swojego czasu prywatnego? Jak przygotować siebie i współdomowników na sytuacje służbowe?

Te i inne pytania padły podczas spotkania, również zdalnego. Dorota Hetmańczyk-Żuchalska dzieliła się własnym doświadczeniem pracy z klientami, od roku wyłącznie zdalnie. Przy „zdalnej” kawie pokusiłyśmy się także o prowokacyjne podsumowanie – jakie korzyści płyną z życia w pandemii? Czy nauczyliśmy się czegoś nowego? Co pozytywnego możemy odkryć w ciągle zdalnym życiu? Okazuje się, że niemało. Ale najważniejsze: nauczmy się odpuszczać i pozwólmy sobie na niedoskonałość, bo perfekcjonizm już jest passé.

Nagranie spotkania jest dostępne na naszym kanale You Tube. Zapraszamy!

Joanna Kurpiel

(AZG)

online