UWAGA, ZMIANA TRASY! Wycieczka górska: TATRY ZACHODNIE – BYSTRA

Tatry
22/08/2020

Uwaga! Z przyczyn technicznych, niezależnych od nas, zmuszeni byliśmy zmienić kolejność tras dwóch zaplanowanych na sierpień wycieczek: wycieczka „Tatry Wysokie – Bystra Ławka” odbyła się 8 sierpnia, a 22 sierpnia zapraszamy na trasę

„TATRY ZACHODNIE – BYSTRA”

Podbanské – Dol. Kamienista – Bystra – Dol. Bystra – Podbanské

 

Wyjazd g. 5.00, powrót ok. g. 22.00.

Cena: 90,00 zł

 

Skala trudności:

„5”- trasa trudna, uwzględnia strome i długie zejście; dedykowana osobom aktywnym turystycznie lub na co dzień żyjącym na sportowo; wymagana dobra koncentracja (miejscami marsz po litej skale, wymagający skoncentrowania się na wyborze stopni) mogą pojawić się sztuczne zabezpieczenia, czas przejścia najczęściej wynosi 7 godzin i więcej.

 

/czas przejścia: 9 h/

/konieczne dokumenty do przekroczenia granicy państwa: dowód lub paszport/

 

Z parkingu w Podbańskiej początkowo idziemy szlakami czerwonym i niebieskim, które się rozdzielają: wybieramy niebieskie oznaczenia, które prowadzą przez las, następnie nieco w dół do Potoku Kamienistego. Przechodzimy przez mostek, ścieżka wiedzie wzdłuż rzeki do wylotu Doliny Kamienistej. Idziemy najpierw przez polanę, później wchodzimy w świerkowy las. W połowie długości doliny znajduje się Polana Kamienista. Szlak zaczyna się wznosić stromiej wśród kosodrzewin; mijamy wodospad, dalej przekraczamy potoczek. Ścieżka pnie się zakosami, zaś po ich pokonaniu czeka nas jeszcze kilkanaście minut marszu nim dotrzemy na przełęcz.

Z przełęczy czerwone znaki zaprowadzą nas w kierunku zachodnim, na lewo od krawędzi grzbietu.  Z Bystrej rozciąga się kapitalny widok na okoliczne wzniesienia, a także m.in. na Krywań, Rysy, Gerlach i Świnicę. Na horyzoncie w oddali widać przy dobrej pogodzie nawet Babią Górę w Beskidzie Żywieckim.

Z Bystrej schodzimy szlakiem żółtym, który biegnie stromo w dół wąskim trawiastym grzbietem. Ścieżka sprowadza nas zakosami do Bystrych Stawów. Po godzinie docieramy na Wyżnie Koszarzysko, czyli zarastającą polanę, na której znajdują się wiata, szałas i źródełko. Szlak prowadzi nas później przez las wzdłuż potoku; mijamy polanę Hradek. Na rozdrożu szlaków kierujemy się szlakiem czerwonym w kierunku Podbanské.

 

 

Informacje:

 

Podbanské

Podbanské w języku polskim Podbańska to mała osada, którą na stałe zamieszkuje około 60 osób. Osiedle położone u południowego podnóża Tatr na Słowacji, położone przy Tatrzańskiej Drodze Młodości, 16 km na zachód od Szczyrbskiego Jeziora. Administracyjnie należy do miasta Wysokie Tatry i jest jego najbardziej na zachód wysuniętą częścią. Podbańska znajduje się na granicy Tatr Wysokich i Tatr Zachodnich, przy wylocie Doliny Cichej Liptowskiej i nieco na północ od wylotu Doliny Kamienistej. Składa z dwóch części położonych po przeciwnych stronach Białej Liptowskiej. Nad wschodnim brzegiem, na wysokości ok. 970-980 m n.p.m. leśniczówka i kilka sąsiednich zabudowań tworzą tzw. Starą Podbańską lub Nadbańską (Nadbanské).

 

Bystra

Wysokość: 2248 m

Bystra o 50-100 m przerasta sąsiednie wierzchołki. Wznosi się ponad dolinami Gaborową, Kamienistą i Bystrą, jest zwornikiem trzech grani. Pod południowymi ścianami szczytu znajduje się kilka Bystrych Stawów. Dawniej w polskim piśmiennictwie Bystra nazywana była Pyszną, obecną nazwę wniosły mapy austriackie z połowy XIX wieku.

Szczyt był odwiedzany od dawna, głównie z polskiej strony. Pod koniec XIX wieku odbywano nocne wycieczki na Bystrą, by podziwiać z wierzchołka wschód słońca. W 1928 r. Jerzy Młodziejowski pisał o Bystrej: „Wszystko chciałoby się zapamiętać… Bo też widok z Bystrej jest tak wspaniały, że nie tylko geografa, ale i zwykłego turystę zdoła poruszyć.” Można stąd podziwiać takie szczyty jak Rysy, Gerlach, Hruby Wierch i Krywań, a także Kasprowy Wierch czy Świnica. Po północnej stronie wyróżniają się masywne wapienne ściany Czerwonych Wierchów i Kominiarskiego Wierchu.

Na Bystrą wiodą żółty szlak od Przybyliny oraz niebieski szlak prowadzący od Doliny Gaborowej. Otwarte są tylko w okresie od 16 czerwca do 31 października. Na szczyt prowadzi też ścieżka z Błyszcza, jednak nie stanowi ona oficjalnego szlaku turystycznego.

Pyszniańska Przełęcz

Pyszniańska Przełęcz to rozległe siodło, oddzielające szczyty Błyszcza i Kamienistej. Ze względu na niewielką – w porównaniu do sąsiednich przełęczy – wysokość, Pyszniańska od dawna była używana jako łatwe przejście z polskiej na słowacką stronę Tatr. Sporo skorzystali na tym np. kurierzy i uciekinierzy w okresie II wojny światowej. Kiedyś prowadził tu nawet szlak turystyczny wprost z Doliny Kościeliskiej, a konkretnie z Hali Ornak, jednakże po utworzeniu w Dolinie Pyszniańskiej ścisłego rezerwatu przyrody zakazano przechodzenia tą drogą. Dziś na przełęcz można dostać się zarówno od strony słowackiej, jak i polskiej – z tym że, idąc przez TPN, zamiast prostej drogi z Doliny Kościeliskiej, zmuszeni jesteśmy okrążać rezerwat przez Iwanicką Przełęcz, Ornak i Błyszcz (czerwone znaki). Znacznie krótsza jest – znakowana na niebiesko – słowacka droga z miejscowości Podbańska. W kierunku wschodnim widać jeszcze dawną ścieżkę na Kamienistą – obecnie przejście tędy jest zabronione.

 

Źródło:

https://portaltatrzanski.pl/

 

Informacja graficzna:

https://bit.ly/3ggopwY

Źródło: mapa-turystyczna.pl

 

 

INFORMACJE I ZAPISY:

Zapisów na wycieczkę można dokonywać od 08.07.2020 r. (wtorek) w Dziale Sportu i Rekreacji CKiS od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00:

pod numerem telefonu: 728 834 588, bądź stacjonarnie: w siedzibie Działu, w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Konstytucji 3 Maja 4.

 

Wpłaty za wycieczkę można dokonać:

przelewem: na rachunek bankowy o nr: 87 8600 0002 0000 0000 3838 0005 (Bank Spółdzielczy w Skawinie), podając w tytule przelewu wycieczka górska

stacjonarnie: od dnia 28 lipca w godz. 8.00 – 14.00, w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Konstytucji 3 Maja 4.

Przypominamy o terminie  dokonywania wpłat zarówno na wycieczki krajowe jak i zagraniczne – nie wcześniej niż na 30 dni przed każdą wycieczką i nie później niż 10 dni przed wyjazdem.

Przed dokonaniem wpłaty prosimy o kontakt z Działem Sportu i Rekreacji w celu zapisania się na listę uczestników, a dla nowych piechurów, którzy chcieliby dołączyć do grona uczestników wycieczek górskich CKiS – przypominamy o obowiązku złożenia pisemnej akceptacji Regulaminu Wycieczek Górskich.

 

 

 

Tatry