22/06/2024
Przed nami XIX Skawiński Tydzień Teatralny, z tej okazji dla wszystkich amatorów spotkań teatralnych przygotowaliśmy aż dziesięć spektakli. Nasz maraton rozpoczniemy w niedzielę 16 czerwca, a skończymy finałowym pokazem Gościa tegorocznego Tygodnia Teatralnego – Piotra Cyrwusa.
Niedziela, 16 czerwca, godzina 20.00
Festiwal otworzymy spektaklem premierowym Teatru MASKA z Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Zobaczymy „PUSTOSTAN” Maliny Prześlugi. W obsadzie Pauliny Czopek, Łukasza Pierożka, Elizy Stefańskiej, Cecylii Wyroby, Michała Styrylskiego, Dominika Liska, Kamila Cudejko, i Jerzego Chołocińskiego. Reżyseria w gestii Andrzeja Morawy, a charakteryzacja i kostiumy w rękach Marty Tyrpy.
A o czym Pustostan?! Życzenie Wesołych Świąt pozwala nam wszystkim poczuć się szczególnie – rodzinnie, wspólnie, lepiej – zwłaszcza, jeśli na co dzień zmęczeni lub oddaleni od siebie przestajemy czuć bliskość, a nawet za nią tęsknić, to magia świąt o tej potrzebie przypomina… mimo, że kolędy rozbrzmiewają już w listopadzie, a „Kevin sam w domu” odwiedza nas regularnie od ponad trzydziestu lat. Czy choinka, prezenty, kolędy, wigilia i wspólnie spędzany czas służą rodzinie, czy dobitnie obnażają, że dom udekorowany świątecznym kiczem jest… pusty?! Letnia wigilia w karykaturalnej wersji Teatru Maska – czy pachnie gorącą katastrofą, czy mrożącą krew w żyłach tragedią? A może tym razem wszystkich pogodzi aromat świątecznego bigosu?
Prawa autorskie do w/w sztuki reprezentuje ADiT.
Spektakl biletowany.
Poniedziałek, 17 czerwca, godz. 20.00
W poniedziałek czeka nas kolejna premiera, tym razem nowo powstałej Grupy Warsztatowej, obok Maski również reprezentującej Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Zobaczymy spektakl „Niedopasowane”, do którego scenariusz napisał Andrzej Morawa, będący również jego reżyserem. To sztuka napisana na miarę, dopasowana do kobiet tworzących ten młody stażem zespół. Bardzo zróżnicowany przekrój wiekowy pozwolił doskonale wkomponować różnorodny wiek bohaterek w fabułę sztuki. Wierzymy, że Wasza obecność, Droga Publiczności, doda otuchy i uskrzydli debiutujące na „sokołowej” scenie – w premierę zaangażowane całym sercem, aktorki. Liczymy, że dzięki temu debiutowi scenicznemu w przyszłych latach powiększy się grono Maski. W obsadzie zobaczymy debiutujące: Alicję Czopek , Zuzannę Gędzior , Roksanę Kapustę , Ilonę Krzyżowską , Annę Pawłowską, Olenę Rudko, Maję Sochacką, Agnieszkę Stec, Martynę Wilk, Renatę Żarską. Gościnnie towarzyszyć im będą Kinga Klimas i Barbara Tomków – aktorki Teatru Maska.
Reżyserem spektaklu i scenarzystą zarazem jest Andrzej Morawa, a kostiumy i charakteryzację opracowała Marta Tyrpa.
Parę słów o spektaklu: Przebywanie z innymi ludźmi jest dla nas szansą doznawania nowych emocji, zdobywania doświadczeń, budowania wspaniałych relacji, snucia planów i realizowania marzeń. Dzięki nim możemy liczyć na… nieustanne konflikty, życiowe katastrofy, rozczarowania i zniechęcenie. Jeśli ktoś wierzy, że może nauczyć się żyć na błędach – a zwłaszcza cudzych – to życie boleśnie tę wiarę zweryfikuje. Z problemów się nie wyrasta, a do umiejętności ich rozwiązywania się nie dorasta – i to jest… piękne! Uczestniczki warsztatów teatralnych przyglądają się perypetiom kobiet w różnym wieku, które los sprawiedliwie obdzielił… dramatami… A na takie, niedopasowane życiowo relacje warto spojrzeć z dystansu sceny!
WSTĘP WOLNY. NA SPEKTAKL OBOWIĄZUJE REZERWACJA BEZPŁATNYCH WEJŚCIÓWEK pod nr tel. 12 276 34 64.
Wtorek, 18 czerwca, godz. 17.00
We wtorek zapraszamy na dwa spektakle. Pierwszy zobaczymy o godzinie 17.00. Teatr WSZYSTKO GRA reprezentujący Centrum, wystąpi ze spektaklem „W kolejce”. Spektakl powstał w oparciu o pomysły całego zespołu. Każdy współtworzył swoją postać i miał wpływ na jego sceniczny obraz. Trochę z przymrużeniem oka, trochę lżej niż kreuje rzeczywistość zostaje w sztuce poruszony temat nadszarpniętej teraźniejszością psychiki. Niby śmiesznie, ale chyba do przemyślenia…
Pani Katarzyna Polus, która od tego sezonu artystycznego przejęła nasze najmłodsze grupy teatralne – zadbała, aby jej rola scenarzysty była otwarta na głosy młodego pokolenia. Toteż aktorzy mogą czuć się równoprawnymi twórcami postaci tego, barwnego w kreacje aktorskie, spektaklu. Pani Katarzyna reżyserując, świetnie scaliła w całość pomysły młodych adeptów scenicznych.
Warto zobaczyć spektakl w obsadzie sympatycznych i młodych aktorów: Aurelii Róż, Oliwii Zemły, Jagody Wcisło, Patrycji Połyniak, Izabeli Pac, Dominiki Boroń, Radosława Krzyżowskiego, Julii Ujmy, Wiktorii Studnickiej, Sabiny Swół, Dominiki Ćwięki, Karola Kostowala, Zofii Kowalczyk, Sandry Szczyrbak.
WSTĘP WOLNY. NA SPEKTAKL OBOWIĄZUJE REZERWACJA BEZPŁATNYCH WEJŚCIÓWEK pod nr tel. 12 276 34 64.
Wtorek, 18 czerwca, godz. 20.00
W ramach wieczornego spotkania z teatrem zaprosimy na spektakl, z którym wracamy po 14 latach od premiery! Nie lada smaczek, nie lada gratka – „Męczeństwo Piotra Ohey’a”. Spektakl nagrodzony Maską Młodych podczas XXXVIII Wadowickich Spotkań Teatralnych. Można rzec, że spotykamy się prawie w premierowym składzie… Wystąpi: Kamil Cudejko, Barbara Jarząb /Bylica/, Zuzanna Hoinkis, Marek Andruszczyszyn, Patrycja Polek, Daniel Kot, Wiktoria Kordys /Zielińska/, Katarzyna Garcia Farbaniec, Mateusz Droździewicz, Kinga Klimas, Piotr Golonka.
Historia Piotra Ohey’a Sławomira Mrożka jest jednoaktówką mistrza groteski sprzed ponad sześćdziesięciu lat, jednak – jak to bywa w tym gatunku – z wciąż aktualną oceną absurdalności otaczającego nas świata i naszej bezsilności. Wydawać by się mogło, że udowodnienie pomyłki wszystkim, którzy twierdzą, że w zwyczajnej łazience, w zwyczajnym mieszkaniu, zwyczajnego Piotra zamieszkał tygrys ludojad nie jest sztuką trudną. Okazuje się, że zdrowy rozsądek, doświadczenie, a nawet relacje międzyludzkie muszą ustąpić wobec bezdusznych i tępych norm – skąd my to znamy?
Reżyseria: Andrzej Morawa; opieka artystyczna, kostiumy, charakteryzacja: Marta Tyrpa
Premiera spektaklu VII Skawiński Tydzień Teatralny, czerwiec 2010.
Licencja na wystawienie w/w utworu została wydana przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.
Spektakl biletowany.
Środa, 19 czerwca, godz. 17.00
Na półmetku Tygodnia Teatralnego spotkamy się o godzinie 17.00 z Laureatem I miejsca V Gminnego Przeglądu Form Teatralnych MELPOMENA 2024. Wystąpi Teatr PEREŁKI ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Skawinie ze spektaklem zatytułowanym „Trochę parodia”. Spektakl oparty na motywach zaczerpniętych z powieściowego cyklu „Harry Potter”, zainicjowany przez dziewczęcą obsadę, a stworzony przez Katarzynę Polus, która również go wyreżyserowała.
Wystąpią fantastyczne młode aktorki: Aleksandra Natkaniec, Katarzyna Kowalczyk, Zofia Kowalczyk, Justyna Skalny, Aleksandra Żmuda i Patrycja Tabor.
WSTĘP WOLNY.
NA SPEKTAKL OBOWIĄZUJE REZERWACJA BEZPŁATNYCH WEJŚCIÓWEK pod nr tel. 12 276 34 64
Środa, 19 czerwca, godz. 20.00
Wieczorem zapraszamy na premierowy spektakl Teatru MASKA. W wykonaniu doskonałego duetu aktorskiego – Joanny Kaim i Marka Andruszczyszyna zobaczymy sztukę Anny Burzyńskiej „Akompaniator”. Reżyserem spektaklu jest Andrzej Morawa; za opiekę artystyczną, kostiumy, charakteryzację jest odpowiedzialna Marta Tyrpa.
A w spektaklu mowa o cudach miłości – zwłaszcza tej nieszczęśliwie niespełnionej, która jest inspiracją od zawsze. Czasem boleśnie pokazując człowiekowi jego uzależnienie od miotających nim emocji, a innym razem dając nadzieję na bajkowy happy end. Czy miłość może dojrzewać przez… trzydzieści lat, czy po takim czasie jest już tylko spleśniałym wspomnieniem… Miłosne perypetie artystów żywią się ich wrażliwością czy są jedynie wtórną wersją odgrywanych przez nich bohaterów. Czy rozkochają się w sobie postacie kreowane przez aktorów Teatru Maska, czy zachęcą nas do życzliwego spojrzenia na tych, którzy zawsze są obok nas, a może odetchniemy z ulgą, wiedząc że to tylko sceniczna intryga…?
Prawa autorskie do w/w sztuki reprezentuje Agencja Dramatu i Teatru ADiT.
Spektakl biletowany.
Czwartek, 20 czerwca, godz. 17.00
Ostatni spektakl dedykowany dzieciom zobaczymy w czwartek, 20 czerwca. Zapraszamy na godzinę 17.00, by zobaczyć spektakl „ZOO” nagrodzony wyróżnieniem podczas tegorocznych, powiatowych eliminacji 39. Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży BAJDUREK. Twórcą scenariusza i reżyserem w jednej osobie jest Katarzyna Polus. Dzieciaki z Teatru „Mrówy” reprezentujące Centrum Kultury i Sportu w Skawinie opowiedzą o uroczych perypetiach słonia, który zgubił swoją trąbę. Cała gromada zwierząt zaangażuje się, aby wyratować słoniątko z opresji. Zabawnie, ujmująco, tanecznie… Dodatkowo odtwórczynie ról Lwa i Królika otrzymały wyróżnienia aktorskie podczas V Gminnego Festiwalu Form Teatralnych MELPOMENA.
W spektaklu wystąpią: Martyna Budzyńska, Lara Dovnar, Adriana Janiszewska, Lena Nawracaj, Zofia Piłat, Sara Solak, Sonia Solak, Julia Wcisło, Anna Wyka, Hanna Almert, Hanna Knapik, Blanka Kara, Olga Suder, Antonina Pituch.
WSTĘP WOLNY.
NA SPEKTAKL OBOWIĄZUJE REZERWACJA BEZPŁATNYCH WEJŚCIÓWEK pod nr tel. 12 276 34 64
Czwartek, 20 czerwca, godz. 20.00
Wieczorem scenę oddajemy naszym pierwszym Gościom. Grupa Teatralna „Glutaminian Sodu” z Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu wystąpi ze spektaklem „Klaun” powstałym w oparciu o scenariusz: Pavla Kohouta, w tłumaczeniu Krystyny Krauze. Spektakl wyreżyserował znakomity duet: Agnieszka Wołoszyn i Maciej Nabiałek; reżyseria mimów: Urszula Babiuch.
Wystąpią: Mikołaj Smentek, Maciej Maj, Maja Banasik, Amelia Grzanka, Marta Kochanowska, Wiktoria Burdziakowska, Patryk Smentek, Hanna Filus, Inga Czarnu, Lena Mizgier, Lena Pęgiel, Milena Pieniążek, Eliza Ślusarek, Judyta Podesek, Karolina Jakubas, Weronika Gałka.
„Klaun” to jedna z najlepszych sztuk znanego czeskiego dramaturga i dysydenta Pavla Kohouta. W latach 70-tych i 80-tych XX wieku była wielokrotnie wystawiana na deskach teatrów europejskich i amerykańskich. Ówcześni realizatorzy cenili ją ze względu na jej antytotalitarny wydźwięk, ale okazuje się, że także dziś tekst sztuki zawiera wiele aktualnych aluzji społecznych i politycznych. To uniwersalna opowieść o mechanizmach przemocy i dominacji.
Akcja sztuki rozgrywa się w cyrku – miejscu szczególnym, gdzie rzeczywistość miesza się z iluzją. Poznajemy historię klauna Augusta, który ma jedno marzenie. Jest nim tresura lipicanów – najbardziej arystokratycznej rasy koni. Ich tresura zarezerwowana jest wyłącznie dla dyrektora cyrku. W swej naiwności August wchodzi w niebezpieczną grę z dotychczasowym dyrektorem Holzknechtem. Ten nie ma zamiaru oddać władzy i obmyśla okrutny podstęp…
Prawa autorskie do sztuki reprezentuje Agencja Dramatu i Teatru ADiT.
Spektakl biletowany.
Piątek, 21 czerwca, godz. 20.00
Wieczorem, piątkową scenę również oddajemy we władanie zaprzyjaźnionemu z Maską i Centrum, Teatrowi BYNAJMNIEJ z Wielickiego Ośrodka Kultury. W Ich wykonaniu zobaczymy „Zemstę” Aleksandra Fredry, ale znając reżysera Pawła Buszewicza, na pewno nie będzie to jej klasyczne wydanie. Teatr Bynajmniej postanowił sprawdzić, jak bardzo zmieniło się nasze społeczeństwo na przestrzeni ostatnich dwóch stuleci. Czy w dzisiejszych czasach wciąż na swojej drodze można spotkać porywczych choleryków, którzy najpierw działają, a dopiero potem myślą? Czy w dalszym ciągu otaczają nas karierowicze, dla których pobożność jest strategią polityczną, ale chętnie utopiliby bliźniego w łyżce wody? Czyż nie rozbrajają nas swą śmiesznością mitomani i gawędziarze? Czy nie brakuje młodych ludzi, którzy swoim urokiem osobistym wkradają się we względy kobiet, by po osiągnięciu celu zniknąć z ich życia i zatrzeć ślady?
Zdaje się, że aktorzy Teatru Bynajmniej znaleźli odpowiedź na wszystkie te pytania, bo przecież gdybyśmy nie rozpoznawali nadal wśród siebie tych bohaterów, sztuka Fredry już dawno przestałaby nas bawić!
Kim byliby dzisiaj bohaterowie Zemsty Aleksandra Fredry? Nie ma już szlacheckich urzędów, folwarków, sarmackiej rzeczywistości. Nie jest tak łatwo wymachiwać szablą, decydować o losie bratanicy, strzelać z gwintówki do sąsiada. Zmieniła się struktura naszego społeczeństwa, ale czy tak bardzo zmieniły się charaktery? Czy nie ma porywczych choleryków, którzy najpierw działają, a dopiero potem myślą? Karierowiczów, dla których pobożność jest strategią polityczną, ale chętnie utopiliby bliźniego w łyżce wody? Rozbrajających swą śmiesznością mitomanów-gawędziarzy z ciemną przeszłością i wątpliwą moralnością, dających się łatwo wykorzystać jako posłuszne narzędzie, bo ktoś ma na nich „haka”? Młodych ludzi wkradających się we względy kobiet, by po osiągnięciu celu zniknąć z ich życia i zatrzeć ślady? Szantażu, podwójnej gry, przekombinowanych intryg? Gdybyśmy nie rozpoznawali nadal wśród siebie tych bohaterów, sztuka Fredry już dawno przestałaby nas bawić. A dlatego, że przede wszystkim bawi, każe czasem przymknąć oko na pokłady zła ukryte pod ładnymi pozorami. Każe nawet czasem uwierzyć w te pozory, dla złudnej pociechy, że i z węża można sporządzić lekarstwo.
W spektaklu zobaczymy: Paulinę Bartnicką-Wajdę, Marię Buszewicz, Aleksandrę Chwastek, Urszulę Kanię, Michała Chytkowskiego, Mateusza Dudę, Mikołaja Tybulczuka.
Scenografia: Szymon Nowak; Muzyka: Mikołaj Tybulczuk; Światło: Szymon Nowak; Reżyseria: Paweł Buszewicz.
Spektakl biletowany.
Innym niż zwykle dniem zakończymy Finał Skawińskiego Tygodnia Teatralnego.
W tym roku po raz pierwszy zgodnie z nazwą wydarzenia – spektakle zaprezentujemy przez siedem dni 🙂 Prezentacje rozpoczęliśmy spektaklem niedzielnym, a zakończymy w sobotę teatralną ucztą. Zatem wspaniałym zwieńczeniem naszego tygodniowego święta teatru będzie monodram Piotra Cyrwusa, na który zapraszamy 22 czerwca o godz. 20.00
Zobaczymy „Zapiski oficera Armii Czerwonej”, spektakl powstały na podstawie prozy Sergiusza Piaseckiego pod tym samym tytułem.
Starszy lejtnant Michaił Zubow 17 września 1939 roku wkracza do burżuazyjnej Polski. Dla człowieka wychowanego w systemie totalitarnym Polska to kraj sprzeczności i dziwów. Lejtnant interpretuje rzeczywistość po swojemu. Na pierwszy rzut oka postrzegany przez niego świat jest groteskowy i komiczny. Czas jest jednak nieubłagany, wypadki wojenne doświadczają naszego bohatera. Jakie wyciąga wnioski?
Piotr Cyrwus – aktor, reżyser. Ukończył wydział aktorski w PWST w Krakowie. Związany m.in.: z teatrami Polskim w Warszawie, Jaracza w Łodzi, STU w Krakowie, Starym im. H. Modrzejewskiej w Krakowie, Komedia w Warszawie. Współpracował z takimi reżyserami jak: Krystian Lupa, Grzegorz Jarzyna, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Jasiński, Fred Apke czy Steven Spielberg.
INFORMACJE:
Wszystkie wydarzenia STT odbywać się będą w sali teatralnej Pałacyku „Sokół”, Skawina, ul. Mickiewicza 7.
Dodatkowych informacji udziela Dział Realizacji Projektów Kultury, z siedzibą w Pałacyku „Sokół” pod nr tel. 12 276 34 64.
Cena biletów:
– 30 zł – na wieczorne spektakle w dniach 16, 18-21 czerwca
– na monodram Piotra Cyrwusa w dn. 22 czerwca
bilet normalny – 80 zł od osoby
bilet ulgowy – 70 zł od osoby dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz Skawińskiej i Ogólnopolskiej Karty Seniora
Bilety na wieczorne spektakle (z wyłączeniem spektaklu NIEDOPASOWANE) do nabycia od dnia 3 czerwca /poniedziałek/ w kasie Basenu Camena (parter) od poniedziałku do piątku, w godzinach 7:00 – 21:00 , w Pałacyku „Sokół” w dniu spektaklu bezpośrednio przed wydarzeniem, tj. na godzinę przed spektaklem.
Liczba miejsc ograniczona!
Serdecznie zapraszamy, atmosfera niewątpliwie będzie gorąca… a różne będą tego powody 😉 Do zobaczenia!
Marta Tyrpa
(AZG)
ul. Mickiewicza 7,
32-050
Skawina,
12 276-34-64
sokol@ckis.pl