XVI STT: Czy masz na imię Małgorzata?

Pałacyk "Sokół"
Skawina
18/06/2019

Z wielką przyjemnością gościliśmy dzisiaj Teatr Dlaczego nie? z Domu Kultury w Lipniku, który swoim występem rozpoczął drugi dzień XVI Skawińskiego Tygodnia Teatralnego. Na scenie zobaczyliśmy „Małgorzaty jego życia” oraz „Dialogi małżeńskie”, w reżyserii Marii Potoczek, a na podstawie tekstów Marii Czubaszek. Teksty te były bazą do cyklicznych, humorystycznych słuchowisk radiowych , nadawanych przez Program Trzeci Polskiego Radia. W pierwszym z nich charakterystyczne jest to, że oprócz postaci występuje też narrator. Główny bohater, Koki, interesuje się wyłącznie kobietami o imieniu Małgorzata. Co chwilę spotyka inną Małgorzatę i przeżywa z nią obyczajową lub też miłosną przygodę. Jego życiowa dewiza to: Moja matka miała na imię Małgorzata, mój ojciec miał żonę, która miała na imię Małgorzata i nawet ja, gdybym urodził się kobietą miałbym na imię Małgorzata.

„Dialogi małżeńskie” wprowadzają nas w codzienność Państwa Smith. Codzienność ta pokazuje groteskowe relacje damsko – męskie, wyśmiewa rodzinne stereotypy. Podczas oglądania dało się wyczuć specyficzne i inteligentne poczucie humoru oraz dystans do świata, który miała Maria Czubaszek. Mówi się, że „nie ma ludzi niezastąpionych”, ale w przypadku Pani Marii, to wydaje się nie być prawdą. Polska scena artystyczna razem z Jej odejściem zubożała, więc tym bardziej cieszymy się, że Teatr Dlaczego nie? przypomniał nam Jej twórczość.

Aktorzy biorący udział w spektaklu:

Róża Dudka

Sylwia Drewnicka

Ewa Kozielska

Janina Matuszczyk

Renata Misiewicz

Krystyna Mendrak

Bronisława Twardowska

Krzysztof Adamus

Nataniel Góra

Robert Góra.

Dziękujemy Teatrowi Dlaczego nie? z Domu Kultury w Lipniku za wspaniałe emocje, które pokazał nam dzisiaj na scenie i za dużą dawkę humoru, która wypełniła drugi dzień XVI Skawińskiego Tygodnia Teatralnego.

Anna Wrzoszczyk

(JK)

 

Fotogaleria ze spektaklu: https://flic.kr/s/aHsmEndsZL (fot. Jarosław Karasiński)

 

 

 

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl