Zakończyliśmy sezon artystyczny 2020/2021 dla sekcji baletu

Pałacyk "Sokół"
Skawina
17/05/2021

25 maja w Pałacyku „Sokół” sala teatralna rozbrzmiała dźwiękami  muzyki klasycznej. O godzinie 17.00 podopieczne Pani Anny Ostafil  zaprezentowały swoje umiejętności baletowe, które nabyły podczas nauki tego niełatwego tańca w sezonie artystycznym  2020/2021.

Za nim jednak zobaczyliśmy umiejętności naszych baletnic głos zabrała Pani Ewa Przebinda, kierownik Działu Realizacji Projektów Kultury, dziękując wszystkim za zaangażowanie. Rodzicom za sumienność, dzieciom tańczącym za wytrwałość i Pani  Annie Ostafil – instruktorce sekcji baletu za cierpliwość, gdyż bez zaangażowania wszystkich nie udałoby się doprowadzić warsztatów do końca. Rok był szczególnie trudny. Większość zajęć odbywała się w trybie on-line, co nie sprzyjało żadnej ze stron o czym również wspomniała Pani Ania w krótkiej przedmowie. Pani instruktor w skrócie określiła, jakie są założenia baletu, czego uczyły się dzieci podczas tych nietypowych spotkań i czego dokonały w efekcie końcowym.

Wreszcie przyszedł czas na pokaz, który zachwycił wszystkich. Scenę wypełniły baletniczki – piękne i pełne gracji zarówno te najmniejsze, najdrobniejsze 4-6 latki, jak i te starsze od wielu lat ćwiczące pod okiem ani Ani. Ubrane zgodnie z założeniami sztuki baletu pewnie stawiały kroki na scenie bez cienia stresu, choć patrzyła na nie niejedna para oczu.

Choć technika baletu klasycznego jest niezwykle trudną i  wymagającą od tancerza pełnej mobilizacji ciała, o czym w przedmowie wspomniała Pani Ania, to lekkość i zwinność z jaką poruszały się tancerki mogły na widzu wywrzeć zupełnie odmienne wrażenie. Ale na tym właśnie polega magia baletu. Oko  widza w geście baletnicy widzi lekkość  unoszącego się puchu a za tym gestem ukrywają się godziny wytężonej i żmudnej pracy tancerza. Wielokrotne powtarzanie jednej sekwencji może odstraszyć niejednego. I tak też się dzieje. Pozostają najwytrwalsi i najbardziej zdeterminowani. I to one właśnie na zakończenie sezonu artystycznego 2020/2021 pokazały na co je stać.

Grupa I + II zatańczyły „Taniec tęczy” do utworu Pachelbel-Kanon D dur, grupa III zaprezentowała Annen – Polkę skomponowaną przez J.Straussa, a grupa IV wprowadziła nas w bajeczny świat „Ożywionego ogrodu” – „ Jardine anime” do fragmentu z baletu „Korsarz”.

W rytm muzyki, lekko unosząc się niczym motyle nad rozkwieconą łąką wirowały tancerki z sekcji baletu, a każda z grup opowiadała inną historię. Oklaskom i zachwytom nie było końca. Na zakończenie nasze utalentowane tancerki  wśród fleszy aparatów wdzięcznie z uśmiechem na twarzy pozowały trzymając w dłoniach dyplomy i  drobne upominki.

I w ten oto sposób „ z przytupem” zakończyliśmy sezon artystyczny 2020/2021 dla sekcji baletu.

Bardzo dziękujemy Pani Ani Ostafil  i naszym baletnicom za odrobinę wielkiej sztuki i mamy nadzieję, że w nowym sezonie  spotkamy się w tym samym gronie.

Dziękujemy i zapraszamy do obejrzenia video  i fotogalerii z występu: https://www.flickr.com/photos/ckiswskawinie/sets/72157719281829471/

Monika Fliszewska

(AZG)

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl