[AKTUALIZACJA] Zapisy na wycieczkę: Beskid Mały – Łamana Skała

inna lokalizacja
31/07/2021

[Aktualizacja 28.07.2021] Z przykrością informujemy, że zaplanowana na najbliższą sobotę wycieczka górska nie odbędzie się.

Otwieramy zapisy na czwartą w tym sezonie wycieczkę górską z CKiS w Skawinie. Serdecznie zapraszamy. Wszystkie informacje znajdą Państwo poniżej ⇓

31.07.2021

,,Beskid Mały – Łamana Skała’’

Trasa piesza: Rzyki Praciaki – Potrójna – Łamana Skała – Leskowiec – Groń JPII – Rzyki Jagódki

Wyjazd godz. 6.30, powrót godz. 19.00

/czas przejścia: 7h/

Cena: 50 zł

Skala trudności:

„3” – trasa przeznaczona dla osób, którym nie straszny lekki wysiłek; zawiera elementy szlaków spacerowych oraz pojedyncze, krótkodystansowe trudności przejawiające się w stosunkowo dużymi stromiznami; miejscami urwiska (na ogół bezpiecznie oddalone); z reguły brak sztucznych zabezpieczeń.

ZAPISY
Formularz zgłoszeniowy: TUTAJ

Wędrówkę zaczynamy dość wymagającym czarnym szlakiem. Leśnym podejściem musimy nabrać trochę wysokości. Pod Potrójną szlak czarny łączy się z żółtym i razem prowadzą w stronę Potrójnej. Docieramy na dużą, w miarę płaską polanę z ciekawymi widokami. W jej najwyższym punkcie stoi tabliczka z nazwą i wysokością, parę drogowskazów, a także nieduża kapliczka. Góra Potrójna (Czarny Groń) to dwuwierzchołkowy szczyt (883 m, 892 m). Zarówno wierzchołki, jak i cały długi  grzbiet są bezleśne, znajdują się tutaj hale pasterskie i łąki. Rozciągają się stąd jedne z najładniejszych widoków w Beskidzie Małym. Zmieniamy szlak na żółto- czerwony W pobliżu stoi również niewielkie, prywatne schronisko noszące nazwę Chatka na Potrójnej. Kierujemy się w stronę rezerwatu Madohora. Madohora to niewielki rezerwat, który w 1960 roku utworzono w okolicach wierzchołka Łamanej Skały. Ochronie podlega tutaj lokalna roślinność oraz parę ciekawych skałek. Szczyt Łamanej Skały jest zalesiony, znajduje się poza szlakiem. Jest kilka miejsc, gdzie pomiędzy drzewami widać Babią Górę. Czerwonym leśnym szlakiem  ruszamy w stronę kolejnego celu – Leskowiec. Ze szczytu Leskowca panoramy rozciągają się w kierunku wschodnim widać Pogórze Wielickie. Kolejno oglądać możemy charakterystyczne stożkowate wierzchołki Żaru i Lanckorońskiej Góry, a następnie pasma Beskidu Średniego: Barnasiówki i Koskowej Góry oraz grupę Chełmu i Babicy. Leskowiec jest jednym z najlepszych punktów widokowych w Beskidzie Małym. Schodzimy żółtoczerwonym szlakiem w kierunku schroniska PTTK Leskowiec. Nad schroniskiem góruje szczyt nazywany Groniem Jana Pawła II z kaplicą – sanktuarium górskim. Groń był jedną z ulubionych gór Jana Pawła II. Następnie szlakiem białych serc kierujemy się do miejscowości Rzyki.

Informacje:

Potrójna (887, 883 m) – dwuwierzchołkowy szczyt w Beskidzie Andrychowskim (wschodnia część Beskidu Małego). Mapa Compassu podaje inne wysokości: 892 i 883 m.

Obydwa wierzchołki są zwornikami dla trzech grzbietów. Niższy znajduje się nad doliną Kocierki w głównym grzbiecie Beskidu Małego. Na północ odbiega od niego krótki grzbiet do wierzchołka wyższego, ten zaś rozgałęzia się na dwa grzbiety; północno-zachodni grzbiet Jawornicy i północno-wschodni grzbiet Czarnego Gronia. Potrójna wznosi się nad dolinami trzech potoków: Kocierką, Bolęcinką i źródłowym ciekiem Wieprzówki.

Przez miejscową ludność szczyt ten nazywany był zawsze Czarnym Groniem. Nazwa Potrójna jest wynikiem pomyłki austriackich kartografów z lat 80. XIX wieku. Pochodzi ona stąd, że domy znajdujące się na zboczach tej góry należą do osiedla Potrójna w miejscowości Rzyki i nazwa osiedla przeniesiona została na nazwę góry. Na austriackich mapach Potrójna ma wysokość 884 m, poniżej zaś tej nazwy znajduje się nazwa Czarny Groń, nie wiadomo jednak co ona oznacza. Na mapie Compassu Czarnym Groniem nazwano północno-wschodni grzbiet wyższego wierzchołka Potrójnej.

Łamana Skała (929 m) – drugi co do wysokości (po Czuplu) szczyt Beskidu Małego, najwyższy w Beskidzie Andrychowskim. Znajduje się w Paśmie Łamanej Skały, przez które przebiega główny grzbiet Beskidu Małego. Ma dwa wierzchołki: 929 m i 915 m. Wyższy wierzchołek wznosi się nad doliną Kocierki i Pracicy, niższy 915 m jest zwornikiem dla Pasemka Łysiny.

Na stokach Łamanej Skały rośnie las bukowy (regiel dolny), a w partii szczytowej – świerkowy (niekonwencjonalny fragment regla górnego). Na grzbiecie rozrzucone są ostańce z piaskowca istebniańskiego. Są to kilkumetrowej wysokości skałki zwane Znaleziskiem lub Zwaliskiem. W 1961 utworzono tutaj rezerwat Madohora.

Leskowiec (922 m) – szczyt we wschodniej części Beskidu Małego, w Paśmie Łamanej Skały. Znajduje się w głównym grzbiecie tego pasma, między Groniem Jana Pawła II (890 m), oddzielony od niego płytką Przełęczą Midowicza, a Potrójną (847 m), oddzielony od niej przełęczą Beskidek (805 m). W południowym kierunku do miejscowości Targoszów odchodzi od niego krótki grzbiet Gancarza, opadający w widły potoku Targoszówka i jego dopływu. Północne stoki Leskowca opadają do miejscowości Rzyki. Spływają z nich źródłowe cieki potoku Rzyczanka.

 

Źródło: https://tiny.pl/rv5q2

Informacja graficzna:

https://tiny.pl/rv5hh

 

Magdalena Pobożniak

(AZG)

inna lokalizacja