[AKTUALIZACJA] Zapisy na wycieczkę: Beskid Wyspowy – Mogielica

inna lokalizacja
17/07/2021

[Aktualizacja | 13.07.2021 r.]

Wycieczka ODWOŁANA.

Otwieramy zapisy na trzecią w tym sezonie wycieczkę górską z CKiS w Skawinie. Serdecznie zapraszamy. Wszystkie informacje znajdą Państwo poniżej.

TERMIN: 17.07.2021

Beskid Wyspowy – Mogielica

Trasa: Półrzeczki – Krzystonów – Mogielica – przeł. Chyszówki – Łopień – Dobra

Wyjazd godz. 6.00, powrót godz. 20.00

/czas przejścia: 8h/

Cena: 55 zł

ZAPISY
Formularz zgłoszeniowy: TUTAJ

Skala trudności:

,,4” – trasa przeznaczona dla średnio zaawansowanych; trochę stromych podejść i zejść.

Ruszamy z parkingu zielonym szlakiem, który biegnie przez las. Po dość męczącym podejściu, nieopodal bazy namiotowej na Pol. Wały, osiągamy grzbiet. Zmieniamy szlak na żółty, którym przez Krzystonów i przełęcz Przysłopek dotrzemy do Mogielicy – Królowej Beskidu Wyspowego. Widok z wieży na Mogielicy pozwala ogarnąć wzrokiem kilka różnych pasm górskich: Tatry, Pieniny, Gorce, Beskidy: Wyspowy, Sądecki, Niski oraz wzniesienia w okolicy Babiej Góry (aktualnie wstęp na wieżę jest zamknięty). Schodzimy dość stromym i wymagającym zejściem drogą,  przez lasy i łąki dochodzimy do przełęczy Rydza-Śmigłego, a następnie docieramy do kolejnego na trasie szczytu jakim jest Łopień. Szczyt jest niemal całkowicie zalesiony, ale piękne malownicze panoramy rozciągają się z polan. Najciekawsza widokowo jest polana Widny Zrąbek. Podziwiać z niej można dolinę górnej Łososiny, szczyty Beskidu Wyspowego – przede wszystkim Ćwilin, Gorce i Tatry. Znajduje się tutaj metalowy krzyż poświęcony Janowi Pawłowi II, ołtarz polowy oraz księga pamiątkowa. Nasza droga powrotna prowadzi zielonym szlakiem do miejscowości Dobra.

Trasa bardzo atrakcyjna pod względem przyrodniczym, co pozwala na prawdziwy i niezmącony kontakt z przyrodą.

Informacje:

Krzystonów (1012 m) – mało wyróżniający się szczyt Beskidu Wyspowego w grzbiecie łączącym Mogielicę z Jasieniem.

Mogielica – najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego (1170,2 m). Wierzchołkowa część masywu Mogielicy jest nazywana przez miejscową ludność Kopą, ze względu na charakterystyczny kształt. W starszej literaturze można spotkać błędną nazwę „Mogielnica”. Z punktów widokowych, na szczycie i na polanach, rozpościerają się szerokie widoki na Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Pieniny, Gorce, Tatry.

Przełęcz Rydza-Śmigłego (700 m; dawniej przełęcz Chyszówki) – przełęcz w Beskidzie Wyspowym między Łopieniem (961 m) a Mogielicą (1171 m). Prowadzi przez nią droga asfaltowa z Jurkowa przez Chyszówki do Słopnic. Na przełęczy murowana kapliczka. W okresie PRL-u ze względów politycznych zmieniono nazwę przełęczy na przełęcz Chyszówki.

Łopień (961 m) – masyw górski w Beskidzie Wyspowym.

Źródło: https://tiny.pl/rv5q2

Informacja graficzna:

https://tiny.pl/r3sp7

Przypominamy o terminowym dokonywaniu wpłat – ze względów bezpieczeństwa (by zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa) płatność tylko przelewem.

Wszystkie wycieczki organizowane przez Centrum Kultury i Sportu w Skawinie poprowadzą nasi doświadczeni przewodnicy.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu z Działem Sportu i Rekreacji CKiS od poniedziałku do piątku w godz. 8.30-15.00, pod numerem telefonu: 728 834 588.

Warto również znać obowiązujący Regulamin wycieczek górskich 2021 (w załączniku poniżej).

Regulamin organizacji cyklu wycieczek

 

Magdalena Pobożniak

(AZG)

 

inna lokalizacja