Zapisy na wycieczkę: Beskid Żywiecki – Babia Góra

inna lokalizacja
03/07/2021

Otwieramy zapisy na drugą w tym sezonie wycieczkę górską z CKiS w Skawinie. Serdecznie zapraszamy. Wszystkie informacje znajdą Państwo poniżej.

03.07.2021

Beskid Żywiecki – Babia Góra

Trasa piesza:

Przełęcz Krowiarki – Szkolnikowe Rozstaje – Perć Przyrodników – Babia Góra –Markowe Szczawiny – Sulowa Cyrhla – Zawoja Markowa

Wyjazd g. 6.00, powrót g. 20.00/czas przejścia: 8h/

Cena: 65 zł

Bilet do BPN płatny 7 zł na miejscu.

ZAPISY:
Formularz zgłoszeniowy: TUTAJ

 

Skala trudności:

„5” – trasa przeznaczona dla średnio zaawansowanych; w niektórych miejscach sporadycznie występują sztuczne zabezpieczenia w formie łańcuchów lub drabinek; czasem wąskie przejścia;

Startujemy niebieskim szlakiem z Przełęczy Krowiarki (1012m) do Szkolnikowych Rozstajów (1089m). Następnie skręcamy na zielony szlak. Trasa prowadzi po kamiennych schodach na pierwszy taras widokowy na Sokolicy. Z platformy rozpościera się widok na Babią Górę, szczyty Beskidu Śląskiego, Pasmo Jałowieckie, Pasmo Polic, Beskid Mały i Beskid Makowski oraz Zawoję.

Droga z bardziej ukształtowanej zmieniła się w dziką i piaskowo-kamienistą. Docieramy do drugiego tarasu na Kępie (1519 m n.p.m). Od tego momentu droga się wypłaszczyła i nie była stroma, ale za to dość mocno kamienista. Ostatni odcinek prowadził na Gówniak lub inaczej Wołowe Skałki (nazwa pochodzi od wołów wypasanych na południowych szczytach góry przez orawskich pasterzy.) Przed nami podejście na Babią Górę. Wracamy szlakiem przez przełęcz Brona (1408 m n.p.m.) pośród pięknego lasu świerkowego odwiedzając Schronisko PTTK w Markowych Szczawinach (1180 m n.p.m.). Wracamy czarnym szlakiem, a następnie niebieskim do Zawoi Markowej.

Informacje:

Szkolnikowe Rozstaje – rozdroże szlaków turystycznych na Górnym Płaju w masywie Babiej Góry w Beskidzie Żywieckim. Nazwę rozdroża utworzono dla uczczenia Wawrzyńca Szkolnika – babiogórskiego przewodnika turystycznego, znakarza szlaków oraz znanego gawędziarza.

Perć Przyrodników – zielono znakowany szlak turystyczny w masywie Babiej Góry w Beskidzie Żywieckim. Nazwa szlaku pochodzi od tego, że dawniej często chodzili nim naukowcy badający przyrodę Babiogórskiego Parku Narodowego.

Babia Góra (słow. Babia hora) – masyw górski w Paśmie Babiogórskim należącym do Beskidu Żywieckiego w Beskidach Zachodnich. Jest najwyższym szczytem Beskidów Zachodnich i poza Tatrami najwyższym szczytem w Polsce, drugim co do wybitności (po Śnieżce). Zaliczany jest do Korony Gór Polski.

Markowe Szczawiny – niewielka polana ze schroniskiem turystycznym, położona na północnych stokach Babiej Góry na wysokości 1180 m n.p.m. w województwie małopolskim, w powiecie suskim, w gminie Zawoja. Znajduje się na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego.

Chatka Sulowa Cyrhla – nieistniejąca górska chatka studencka w Paśmie Babiogórskim Beskidu Żywieckiego, położona na polanie Sulowa Cyrhla na północnych stokach Starego Gronia, na wysokości około 870 m n.p.m.

Źródło:

https://tiny.pl/xh3wx

Informacja graficzna:

https://tiny.pl/rz6nv

Wybierając się na Babią Górę warto podczas pakowania się uwzględnić bardzo zmienne warunki pogodowe. Nawet w słoneczne dni na szczycie przydać się może wiatrówka, chusta na głowę a nawet rękawice. W wymagającym terenie i przy niepewnej aurze najodpowiedniejsze okaże się solidne obuwie trekkingowe.

Przypominamy o terminowym dokonywaniu wpłat – ze względów bezpieczeństwa (by zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa) płatność tylko przelewem.

Wszystkie wycieczki organizowane przez Centrum Kultury i Sportu w Skawinie poprowadzą nasi doświadczeni przewodnicy.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu z Działem Sportu i Rekreacji CKiS od poniedziałku do piątku w godz. 8.30-15.00, pod numerem telefonu: 728 834 588.

Warto również znać obowiązujący Regulamin wycieczek górskich 2021 (w załączniku poniżej).

Regulamin organizacji cyklu wycieczek

inna lokalizacja