Zapisy na wycieczkę „BESKID ŻYWIECKI – KRAWCÓW WIERCH”

inna lokalizacja
14/10/2023

Zapraszamy na ostatnią w tym sezonie wycieczkę górską z Centrum Kultury i Sportu w Skawinie.

Trasa: Złatna Huta – Przełęcz Bory Orawskie –Gruba Buczyna – Krawców Wierch (1071 m) – Bacówka na Krawcowym Wierchu – Przełęcz Glinka

Termin: 14.10.2023

Wyjazd: godz. 6.00 – Przejazd przez Krzywaczkę,  Kalwarię, Wadowice.

Powrót: godz. 20.00 /czas przejścia: 4h/

Cena: 100,00 zł

Skala trudności: 2 – szlak bez żadnych technicznych komplikacji; zazwyczaj wiedzie łagodnym zboczem, niekiedy nawet na sam szczyt

Ognisko na zakończenie sezonu górskiego. Prowiant we własnym zakresie.

ZAPISY

Formularz zapisów

 

Szczegóły trasy:

Przełęcz Bory Orawskie (słow. Mútňanske sedlo) – położona na wysokości ok. 930 m przełęcz w Beskidzie Żywieckim między szczytami Połom (973 m) i Magurka (1143 m). Znajduje się w Grupie Pilska (szczyt Magurka) i oddziela właściwy masyw Pilska od granicznego grzbietu biegnącego do przełęczy Glinka (szczyt Połom). Grzbietem, w którym znajduje się przełęcz, przebiega granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny między zlewiskami Bałtyku i Morza Czarnego. Północno-zachodnie stoki przełęczy (po polskiej stronie) mają wysokość około 20 m i bardzo stromo opadają do doliny potoku Bystra. Na potoku tym w pobliżu przełęczy znajduje się wodospad o wysokości około 2 m, a jego szum słychać przy przełęczy. Po słowackiej stronie przełęczy natomiast rozległe i płaskie dno doliny pokryte jest mokradłami i torfowiskami, z których leniwie wypływa Zlatný potok. Od orawskiego słowa bory oznaczającego mokradła pochodzi nazwa przełęczy. Słowacy poniżej przełęczy na torfowiskach tych utworzyli rezerwat przyrody Spálený gruňik.

Gruba Buczyna (słow. Hrubá Bučina, 1132 m) – szczyt w Grupie Pilska w Beskidzie Żywieckim (Beskidy Orawskie na Słowacji). Wierzchołkiem przebiega granica polsko-słowacka i Wielki Europejski Dział Wodny między zlewiskami Bałtyku i Morza Czarnego. Wschodni stok opada do doliny Mutnianki (Słowacja), w północno-zachodnim kierunku, do doliny Bystrej opada z wierzchołka Grubej Buczyny Grzbiet Okrągłe z wzniesieniem Okrągła. Oddziela on doliny dwóch potoków; Kościelec (po orograficznie prawej stronie grzbietu) i Straceniec (po lewej stronie). Prowadzi nim droga leśna do zwózki drzewa.

Krawców Wierch (ok. 1075 m n.p.m.) – szczyt w Beskidzie Żywieckim (Beskidy Orawskie na Słowacji), znajdujący się w grzbiecie pomiędzy przełęczami Glinka i Bory Orawskie, a dokładniej pomiędzy szczytami Jaworzyna (1045 m) i Gruba Buczyna (1132 m). Grzbietem tym przebiega granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny. Krawców Wierch znajduje się w Grupie Pilska, na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego. Poniżej szczytu, na wysokości 1171,4 umieszczono punkt pomiarowy, co może powodować zamieszanie w wysokościach podawanych przez różne źródła.

Bacówka PTTK na Krawcowym Wierchu – górskie schronisko turystyczne Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Beskidzie Żywieckim, na Hali Krawcula pod Krawcowym Wierchem. Położone jest na wysokości 1038 m w Żywieckim Parku Krajobrazowym. Terytorialnie należy do gminy Ujsoły.

Przełęcz Glinka (też: Przełęcz Ujsolska; 845 m) – przełęcz w Beskidzie Żywieckim. Biegnie przez nią Wielki Europejski Dział Wodny oraz granica polsko-słowacka. Przełęcz położona jest między szczytami Magury (996 m) na południu a Jaworzyny (1045 m) na północy. W kierunku zachodnim spod przełęczy spływa potok Glinka w zlewni Soły, natomiast w kierunku wschodnim – potok Cisanówka (słow. Tisaňovka), należący do dorzecza Białej Orawy.

Źródło: https://pl.wikipedia.org

 

Przypominamy o terminowym dokonywaniu wpłat – płatność tylko przelewem.

Numer konta bankowego: 87 8600 0002 0000 0000 3838 0005, tytuł: imię i nazwisko uczestnika, KRAWCÓW WIERCH.

Wszystkie wycieczki organizowane przez Centrum Kultury i Sportu w Skawinie prowadzą nasi doświadczeni przewodnicy.

Prosimy zapoznać się z regulaminem wycieczek górskich 2023 (w załączniku poniżej).

 

Regulamin Wycieczek Górskich 2023

W razie pytań zapraszamy do kontaktu z Działem Sportu i Rekreacji CKiS od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 – 15.00 pod numerem telefonu: 728 834 588.

 

Magdalena Pobożniak

KK

inna lokalizacja