Wycieczka górska „Spacer po Spiszu” – lista rezerwowa

inna lokalizacja
27/07/2024

Zapraszamy na kolejną w tym sezonie wycieczkę górską z Centrum Kultury i Sportu w Skawinie.

Trasa: Sivá Brada – Spišská Kapitula – Spišský hrad – Drevenik – Žehra, przystanek w Levoczy

Termin: 27.07.2024

Wyjazd: godz. 5.00

Powrót: godz. 20.00 /czas przejścia 5h/

Cena: 135,00 zł

Schroniska pod drodze: bufet na Zamku Spiskim, Lewocza

Wstępy dla chętnych (dodatkowo płatne!):

Katedra Św. Marcina w Spiskiej Kapitule ~ 2 EUR

Zamek Spiski ~ 8 EUR

Kościół Żehra ~ 2 EUR

Katedra Św. Jakuba Lewocza ~ 4 EUR

/konieczne dokumenty do przekroczenia granicy państwa: dowód lub paszport/

Skala trudności: 1 – trasa łatwa,

BRAK MIEJSC. ZAPISY NA LISTĘ REZERWOWĄ

  TUTAJ

 

Szczegóły trasy:

Rezerwat przyrody Sivá Brada (słow. Národná prírodná rezervácia Sivá Brada) – rezerwat przyrody w Kotlinie Hornadzkiej na Słowacji, obejmujący kopę trawertynową z aktywnymi źródłami mineralnymi i specyficzną florą. Powierzchnia 19,55 ha.

Spiska Kapituła (słow. Spišská Kapitula, węg. Szepeshely, niem Zipser Kapitel, łac. Capitulum Scepusiense) – siedziba biskupów Spiszu, do 1948 samodzielne miasteczko warowne; obecnie dzielnica miasta Spiskie Podgrodzie. Wraz z nim, Zamkiem Spiskim i nieodległą wioską Żehra od 1993 znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO (wpisane jako Levoča, Spišský Hrad i okoliczne zabytki). Z powodu swego znaczenia nazywana „słowackim Watykanem”. Spiska Kapituła położona jest na wschodnim stoku Martinowskiego Kopca, ok. 1,5 km na zachód od rynku Spiskiego Podgrodzia. Przez cały okres swego istnienia związana jest silnie z kultem chrześcijańskim.

Zamek Spiski (słow. Spišský Hrad, węg. Szepesi vár, niem. Zipser Burg, łac. Arx Scepusiensis) – kompleks zamkowy z przełomu XI i XII wieku, położony w północnej Słowacji, na Spiszu. Jest zaliczany do największych tego typu budowli w środkowej Europie: cały kompleks zamkowy zajmuje powierzchnię ok. 25 ha. Usytuowany jest na wyraźnej, wielkiej kopie trawertynowej, na wysokości 634 m n.p.m., ok. 200 m powyżej pobliskiego miasta Spiskie Podgrodzie. Zamek położony jest na terenie Żehry (Žehra), która należy do najstarszych miejscowości na Spiszu. W 1993 roku został wpisany wraz z okolicą na listę światowego dziedzictwa UNESCO (zob. Levoča, Spišský Hrad i okoliczne zabytki).

Drevenik (609 m) – wzgórze pomiędzy Zamkiem Spiskim a wioską Żehra

Żehra (słow. Žehra, niem. Schigra, węg. Zsigra, do 1899 Zsegra) – wieś (obec) na Słowacji, w powiecie Nowa Spiska Wieś, w historycznym rejonie Spisz. Położona jest 5 kilometrów na południowy wschód od Spiskiego Podgrodzia. Założono ją w 1245 jako rolniczą wieś Zamku Spiskiego, jest jedną z najstarszych miejscowości w tym rejonie. Najcenniejszym obiektem miejscowości jest gotycki kościół św. Ducha z XIII wieku, o białych ścianach. We wnętrzu znajdują się polichromie z XIII, XIV i XV wieku, tworzące cykle tematyczne: Trójcę Świętą, Ukoronowanie NMP, Ostatnią Wieczerzę, Pietę i Drzewo Życia. Innym cennym zabytkiem jest chrzcielnica z XIII wieku i gotyckie rzeźby z początku XV wieku. Od 1993 kościół, wraz z Zamkiem Spiskim i Spiską Kapitułą znajduje się na światowej liście UNESCO (zob. Levoča, Spišský Hrad i okoliczne zabytki).

Przypominamy o terminowym dokonywaniu wpłat – płatność tylko przelewem.

Numer konta bankowego: 87 8600 0002 0000 0000 3838 0005, tytuł: imię i nazwisko uczestnika, SPACER PO SPISZU.

Wszystkie wycieczki organizowane przez Centrum Kultury i Sportu w Skawinie prowadzą nasi doświadczeni przewodnicy.

Prosimy zapoznać się z regulaminem Wycieczki Górskie 2024 .

 

W razie pytań zapraszamy do kontaktu z Działem Sportu i Rekreacji CKiS od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 – 15.00 pod numerem telefonu: 728 834 588.

 

Magdalena Pobożniak

KK

inna lokalizacja