Zapisy na wycieczkę górską „Tatry Wysokie – Przełęcz Rohatka”

Tatry
03/08/2024

Zapraszamy na kolejną w tym sezonie wycieczkę górską z Centrum Kultury i Sportu w Skawinie.

Trasa: Lysá Poľana –  Rohatka (2290 m) – Stary Smokovec

Termin: 3.08.2024

Wyjazd: godz. 5.00

Powrót: godz. 22.00 /czas przejścia: 10h/

Cena: 150,00 zł

Schroniska pod drodze: Zbójnicka Chata

/konieczne dokumenty do przekroczenia granicy państwa: dowód lub paszport/

Skala trudności: „5+” – trasa bardzo trudna, uwzględnia strome i długie zejście; dedykowana osobom aktywnym turystycznie lub na co dzień uprawiającym sport; wymagana dobra koncentracja (miejscami marsz po litej skale, wymagający skoncentrowania się na wyborze stopni) mogą pojawić się sztuczne ułatwienia, czas przejścia najczęściej przekracza 7h.

ZAPISY od 03.07.2024, godz. 12.00

TUTAJ

 

Szczegóły trasy:

Łysa Polana (słow. Lysá poľana) – duża polana w Dolinie Białki, pierwotnie hala pasterska, a zarazem niewielka osada (słow. Lysá Poľana) położona na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego i jego słowackiego odpowiednika TANAP. Przez Walerego Eljasza nazwana Bramą Tatr. Polana miała w 1955 r. powierzchnię ok. 10 ha, ale w 2004 r. w wyniku zarośnięcia, jej powierzchnia zmniejszyła się o ok. 40%. Osada po stronie polskiej stanowi odrębną miejscowość.

Rohatka (słow. Prielom, niem. Kerbchen, węg. Rovátka, 2293 m) – przełęcz w głównej grani Tatr pomiędzy Małą Wysoką (Východná Vysoká) i Dziką Turnią (Divá veža), dokładniej Turnią nad Rohatką. Wschodnie zbocza spod przełęczy opadają do Kotliny pod Rohatką będącej górnym odgałęzieniem Doliny Staroleśnej (Veľká Studená dolina), zaś zachodnie do Doliny Świstowej (Svišťová dolina), która jest górną częścią Doliny Białej Wody (Bielovodská dolina). Rejon przełęczy zbudowany jest z mylonitów. Istniejący, znakowany szlak turystyczny został wytyczony w 1912 i jest zabezpieczony łańcuchami. Przy suchej skale trudności podczas przejścia są niewielkie, przy oblodzeniu jest niebezpiecznie. Rohatka jest najwygodniejszym przejściem łączącym Dolinę Staroleśną z Doliną Białej Wody. Witold Henryk Paryski nazwał ją jednym z najważniejszych przejść przez główną grań Tatr.

Stary Smokowiec (słow. Starý Smokovec, niem. Altschmecks, węg. Ótátrafüred, 990 m n.p.m.) – miejscowość u podnóża Tatr Wysokich na Słowacji, część struktury administracyjnej miasta Wysokie Tatry. Położona jest przy Drodze Wolności, około 6 km na zachód od Tatrzańskiej Łomnicy. Stary Smokowiec założony został w roku 1793. Obecnie jest popularnym ośrodkiem turystycznym, głównie dla narciarzy oraz amatorów pieszych wycieczek. Jest również ważnym węzłem zelektryfikowanej linii kolei wąskotorowej, łączącej Poprad, Tatrzańską Łomnicę oraz Szczyrbskie Jezioro. W Starym Smokowcu znajduje się także dolna stacja kolejki na Smokowieckie Siodełko.

Źródło: https://pl.wikipedia.org

 

Przypominamy o terminowym dokonywaniu wpłat – płatność tylko przelewem.

Numer konta bankowego: 87 8600 0002 0000 0000 3838 0005, tytuł: imię i nazwisko uczestnika, PRZEŁĘCZ ROHATKA.

Wszystkie wycieczki organizowane przez Centrum Kultury i Sportu w Skawinie prowadzą nasi doświadczeni przewodnicy.

Prosimy zapoznać się z regulaminem Wycieczki Górskie 2024 .

 

W razie pytań zapraszamy do kontaktu z Działem Sportu i Rekreacji CKiS od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 – 15.00 pod numerem telefonu: 728 834 588.

 

Magdalena Pobożniak

KK

Tatry