Zapisy na wycieczkę „MAŁA FATRA – WIELKI ROZSUTEC”

inna lokalizacja
16/09/2023

Zapraszamy na kolejną w tym sezonie wycieczkę górską z Centrum Kultury i Sportu w Skawinie.

Trasa: Biely potok –  Sedlo Medzirozsutce – Veľký Rozsutec (Wielki Rozsutec 1609 m)  – Sedlo Medziholie – Štefanová

Termin: 16.09.2023

Wyjazd: godz. 5.00

Powrót: godz. 21.00 /czas przejścia: 6h/ brak schronisk po drodze

Cena: 125 zł

Skala trudności: 5 – trasa trudna, uwzględnia strome i długie zejście; dedykowana osobom aktywnym turystycznie lub na co dzień uprawiających sport; wymagana dobra koncentracja (miejscami marsz po litej skale, wymagający skoncentrowania się na wyborze stopni) mogą pojawić się sztuczne zabezpieczenia, czas przejścia najczęściej przekracza 7 h.

 

ZAPISY

TUTAJ

Szczegóły trasy:

Biely potok – osiedle miejscowości Terchová na Słowacji. Położone jest na wysokości 575 m, przy głównej szosie, przy ujściu Dierovego potoku do Bielego potoku. Ma duże znaczenie turystyczne, gdyż znajduje się tutaj początek kilku popularnych szlaków turystycznych Małej Fatry: do skalnego wąwozu Diery oraz w masyw Wielkiego Rozsutca i Małego Rozsutca.

Medzirozsutce (1200 m) – szeroka przełęcz we wschodniej (tzw. Krywańskiej) części Małej Fatry na Słowacji, na terenie Parku Narodowego Mała Fatra. Leży w głównym grzbiecie tej części Małej Fatry, biegnącym tu na północ w kierunku przełęczy Rovná hora. Oddziela rozległy masyw Wielkiego Rozsutca na południu od Małego Rozsutca na północy. Wschodnie stoki przełęczy opadają ku dolinie potoku Biela, uchodzącego do Zázrivki. Ze stoków zachodnich natomiast opada dolina Tesná rizňa. Jej dnem, a później przez Horné diery (Górne Diery) i Dolné diery (Dolne Diery) spływa Dierový potok, który uchodzi w Terchovej do Bielego potoku.

Wielki Rozsutec (1610 m, słow. Veľký Rozsutec (wym. Welki Rozsutiec), w niektórych starszych źródłach polskich również Rozsudziec) – jeden z najwyższych i niewątpliwie najbardziej charakterystyczny szczyt w tzw. Krywańskiej części Małej Fatry.

Medziholie (1185 m) – szeroka przełęcz we wschodniej (tzw. Krywańskiej) części grupy górskiej Mała Fatra na Słowacji, na terenie Parku Narodowego Mała Fatra. Leży w głównym grzbiecie tej części Małej Fatry, oddzielając masyw skalistego Wielkiego Rozsutca na północy od kształtnego stożka Stohu na południu. Jest to rzadko spotykany typ przełęczy zwornikowej; oprócz grzbietu Wielkiego Rozsutca i Stoha odchodzi od niej jeszcze jeden boczny, południowo-wschodni grzbiet, poprzez Sedlo Osnice, Osnicę opadający do Kraľovańskiej doliny. Tak więc Medziholie wznosi się nad trzema dolinami. Zachodnie stoki Medziholia opadają do Novej doliny (odgałęzienie Doliny Wratnej, północno-wschodnie do doliny potoku Biela (dopływ Zázrivki, południowe do Doliny Bystričkiej).

Štefanová – osada położona w Dolinie Nowej (Nová dolina) we wschodniej części Małej Fatry (w tzw. Krywańskiej Fatrze) w Karpatach Zachodnich. Administracyjnie należy do miejscowości Terchová.

Źródło: https://pl.wikipedia.org

 

Przypominamy o terminowym dokonywaniu wpłat – płatność tylko przelewem.

Numer konta bankowego: 87 8600 0002 0000 0000 3838 0005, tytuł: imię i nazwisko uczestnika, MAŁA FATRA .

Wszystkie wycieczki organizowane przez Centrum Kultury i Sportu w Skawinie prowadzą nasi doświadczeni przewodnicy.

Prosimy zapoznać się z regulaminem wycieczek górskich 2023 (w załączniku poniżej).

Regulamin Wycieczek Górskich 2023

W razie pytań zapraszamy do kontaktu z Działem Sportu i Rekreacji CKiS od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 – 15.00 pod numerem telefonu: 728 834 588.

 

Magdalena Pobożniak

KK

inna lokalizacja