Zapisy na wycieczkę „SŁOWACKI RAJ – SOKOLIA DOLINA”

inna lokalizacja
różne lokalizacje
25/05/2024

Zapraszamy na kolejną w tym sezonie wycieczkę górską z Centrum Kultury i Sportu w Skawinie.

Trasa: Podlesok – Hrdlo Hornádu – Kláštorská roklina – Kláštorisko chata – Kyseľ ústie – Sokolia dolina – Glac Malá poľana – Podlesok

Termin: 25.05.2024

Wyjazd: godz. 5.00

Powrót: godz. 21.00 /czas przejścia 7h/

Cena: 150,00 zł

Schroniska pod drodze: Kláštorisko chata

wstęp do PN Słowacki Raj płatny gotówką:

bilet normalny (15-65 lat): 3 euro

bilet ulgowy: 2 euro

/konieczne dokumenty do przekroczenia granicy państwa: dowód lub paszport/

 

Skala trudności: 5 – trasa trudna, uwzględnia strome i długie zejście; dedykowana osobą aktywnym turystycznie lub na co dzień żyjącym na sportowo; wymagana dobra koncentracja (miejscami marsz po litej skale, wymagający skoncentrowania się na wyborze stopni) mogą pojawić się sztuczne ułatwienia, czas przejścia najczęściej przekracza 7h

ZAPISY

TUTAJ

Szczegóły trasy:

Podlesok – znany ośrodek turystyczny w dolinie Veľkej Bielej Vody przy ujściu wąwozu Suchá Belá (pol.: Sucha Biała) i na początku Przełomu Hornadu. Jest punktem startowym wielu szlaków turystycznych do centralnej i północno-zachodniej części Słowackiego Raju.

Przełom Hornadu – przełomowy odcinek doliny rzeki Hornad w północnej części Słowackiego Raju na Słowacji. Przełom Hornadu jest przełomem przetrwałym, tzn. rzeka, przepływając przez obszar wypiętrzania się gór, zachowała swój pierwotny bieg. Został wycięty w wapieniach i dolomitach budujących zrąb Słowackiego Raju.

Kláštorisko (pol. Klasztorzysko, 744 m n.p.m.) – rozległa polana w centrum Słowackiego Raju, na której skupia się obsługa ruchu turystycznego w tym obszarze (jest to jedyny ośrodek turystyczny w Słowackim Raju). Na polanie znajdują się ruiny klasztoru kartuzów z początku XIV stulecia, a także Symboliczny Cmentarz. Obok ruin kaplicy stoi niewielki pomnik, upamiętniający katastrofę helikoptera ratowniczego z 2015 roku w kanionie Hornadu, w której zginęło dwóch pilotów i dwóch ratowników górskich.

Kláštorská roklina – wąwóz w północnej części Słowackiego Raju. Płynący nim potok wypływa ze źródła poniżej Klasztorzyska, a na wysokości 520 m n.p.m. uchodzi do Hornadu jako jego prawy dopływ. Wąwóz ma długość około 1,5 km, różnica wzniesień wynosi 224 m. Znany był od dawna, ale udostępniono go dla turystówdopiero w 1960 r. Jest to głęboko wcięty w wapienne skały dziki jar z wodospadami. Przejście wąwozem możliwe jest dzięki sztucznym ułatwieniom: metalowym drabinkom, klamrom, łańcuchom, tzw. „stupaczkom”, kładkom i naciętym pniom drzew.

Kláštorisko (839 m) – szczyt na płaskowyżu Glac w Słowackim Raju. Wznosi się w grzbiecie oddzielającym dolinę Hornadu i jego dopływu o nazwie Biały Potok. W grzbiecie tym po wschodniej stronie Kláštoriska znajduje się jeszcze jeden wierzchołek – Čertova sihoť (822 m). Obydwa te szczyty w większości porośnięte są lasem, ale na ich stokach wznoszą się wapienne skały, w niektórych miejscach widoczne ponad koronami drzew.

Kyseľ – wapienny wąwóz w północnej części Słowackiego Raju. Znajduje się na płaskowyżu Glac po południowo-zachodniej stronie Klastoriska. Jest to głęboki kanion, którym spływa potok Kyseľ uchodzący do Białego Potoku. W górnej części Kyseľ rozgałęzia się na dwa wąwozy: Malý Kyseľ i Veľký Kyseľ. Obydwie te odnogi są udostępnione do zwiedzania, wąwóz Kyseľ natomiast dostępny jest turystycznie tylko w górnej części (do wodospadów).

Sokolia dolina – jedna z dolin w Słowackim Raju. Jest lewym odgałęzieniem doliny Tomášovskej Belej, wcinającym się w płaskowyż Glac. Leży w całości w granicach Parku Narodowego Słowacki Raj. Cały rejon Sokoliej doliny znajduje się na obszarze rezerwatu przyrody Kyseľ – jest to największy rezerwat (949,97 ha) w granicach Parku Narodowego.

Malá poľana – polana w Słowackim Raju. Znajduje się na płaskowyżu Glac, na wysokości około 990 -1010 m n.p.m. Prowadzą przez nią lub jej obrzeżem trzy szlaki turystyczne i są dwa skrzyżowania tych szlaków; na górnym i na dolnym końcu polana. Na polanie znajduje się skład drewna i drewniany domek.

Źródło: https://pl.wikipedia.org

 

Przypominamy o terminowym dokonywaniu wpłat – płatność tylko przelewem.

Numer konta bankowego: 87 8600 0002 0000 0000 3838 0005, tytuł: imię i nazwisko uczestnika, SŁOWACKI RAJ.

Wszystkie wycieczki organizowane przez Centrum Kultury i Sportu w Skawinie prowadzą nasi doświadczeni przewodnicy.

Prosimy zapoznać się z regulaminem: Wycieczki Górskie 2024.

 

Magdalena Pobożniak

KK

inna lokalizacjaróżne lokalizacje