Zapisy na wycieczkę „Tatry Bielskie – Szeroka Przełęcz Bielska”

Tatry
08/06/2024

Zapraszamy na kolejną w tym sezonie wycieczkę górską z Centrum Kultury i Sportu w Skawinie.

Trasa: Ždiar Strednica – Monkova dolina – Kopské sedlo – Chata Plesnivec – Tatranská Kotlina – parking przy Jaskini Bielskiej

Termin: 8.06.2024

Wyjazd: godz. 5.00

Powrót: godz. 21.00 /czas przejścia 8h/

Cena: 145,00 zł

Schroniska pod drodze: Chata Plesnivec (Schronisko Pod Szarotką)

/konieczne dokumenty do przekroczenia granicy państwa: dowód lub paszport/

Skala trudności: 3 – trasa przeznaczona dla osób, którym nie straszny lekki wysiłek; zawiera elementy szlaków spacerowych oraz pojedyncze, krótkodystansowe trudności przejawiające się stosunkowo dużymi stromiznami; miejscami urwiska (na ogół bezpiecznie oddalone); z reguły brak sztucznych zabezpieczeń;

ZAPISY na listę rezerwową

TUTAJ

Szczegóły trasy:

Ždiar Strednica – ośrodek narciarski w Zdziarze na Słowacji, w polskich źródłach nazywany jest Średnicą. Znajduje się pomiędzy Zdziarską Przełęczą, a zabudowanym rejonem Zdziaru, zaraz przy Drodze Wolności. Pod względem geograficznym jest to obszar Magury Spiskiej. Potok Średnica oddziela ją od Tatr. Doskonały punkt widokowy na Tatry Bielskie.

Ptasiowska Rówienka – położona na wysokości ok. 940 m n.p.m. niewielka polana w Tatrach Bielskich na Słowacji. Znajduje się u ich północnych podnóży, w miejscu gdzie od Doliny Bielskiego Potoku odgałęzia się Dolina do Regli, którą wiedzie szlak na Szeroką Przełęcz Bielską. Przez polankę przechodzi gruntowa droga ze Zdziaru w kierunku Podspadów. Jest to Bielska Droga pod Reglami. Na Ptasiowskiej Rówience znajduje się skrzyżowanie zielonego szlaku turystycznego z czerwonym (dawna zielona ścieżka edukacyjna „Monkova dolina”). Na polance ustawione są tablice edukacyjne, ławki dla turystów, służy też ona jako skład drzewa.

Szeroka Przełęcz Bielska, Szeroka Przełęcz (słow. Široké sedlo, Široké pole, niem. Breiter Sattel, Breites Feld, węg. Szélesmező) – przełęcz położona na wysokości 1827 m n.p.m. na Słowacji, we fragmencie grani głównej Tatr Bielskich, należącym do grani głównej Tatr. Przełęcz ta jest głębokim obniżeniem grani pomiędzy Płaczliwą Skałą (Ždiarska vidla, 2145 m) i Szalonym Wierchem (Hlúpy vrch, 2061 m). Na północną stronę do najwyższej części Doliny Szerokiej opada dość łagodnie trawiasty stok z pojedynczymi skałami krystalicznymi. Na południowy zachód do Doliny Zadnich Koperszadów spod przełęczy opada również trawiasty, średnio stromy Koperszadzki Żleb.

Z Szerokiej Bielskiej Przełęczy rozciąga się w południowym kierunku szeroka panorama widokowa na Tatry Wysokie. W północnym kierunku widoczne są Pieniny, Beskidy, Pogórze Spiskie i w dole miejscowość Zdziar. Nazwa przełęczy pochodzi od jej kształtu (lub od sąsiedniego Szerokiego Pola). Przejście przez przełęcz znane jest od dawna – już ok. 1765 r. był na niej brat Cyprian z Czerwonego Klasztoru. Szlak turystyczny przez Szeroką Przełęcz był zamknięty w latach 1980–1993, po ponownym otwarciu na wniosek urbariatu Zdziaru został przekształcony w jednokierunkową ścieżkę dydaktyczną, znakowaną zielonym kolorem. Od 15 czerwca 2009 r. szlak jest znakowany na czerwono i dostępny w obie strony.

Szalony Przechód lub Głupi Przechód (słow. Vyšné Kopské sedlo) – położona na wysokości 1934 m płytka przełęcz w południowej grani Szalonego Wierchu (2061 m) w Tatrach Bielskich. Grań ta łączy Tatry Bielskie z Jagnięcym Szczytem w Tatrach Wysokich. W południowym kierunku od Szalonego Przechodu znajduje się w niej jeszcze druga, głębsza Przełęcz pod Kopą (1750 m). Obydwie te przełęcze oddzielone są niewysoką, skalistą czubą, zwaną Szaloną Kazalnicą.

Przełęcz pod Kopą, Niżnia Przełęcz pod Kopą (słow. Kopské sedlo, niem. Kopapass, Kopasattel, węg. Kopa-hágó) – szeroka, trawiasta przełęcz na Słowacji, w głównej grani Tatr, położona na wysokości 1753 m. Przełęcz znajduje się na granicy pomiędzy Tatrami Wysokimi i Bielskimi.

Chata Plesnivec – Schronisko pod Szarotką, Szarotka (słow. Plesnivec, niem. Edelweißhütte) – jedyne schronisko turystyczne położone na zboczach Tatr Bielskich. Znajduje się w Dolinie do Siedmiu Źródeł (dolina Siedmich prameňov, górnym piętrze Doliny Czarnej Rakuskiej) na wysokości 1290 m n.p.m., u stóp Bujaczego Wierchu.

Tatrzańska Kotlina (słow. Tatranská Kotlina, niem. Höhlenhain, Tatra-Höhlenhain, węg. Barlangliget) – miejscowość położona u wschodniego krańca Tatr Bielskich na Słowacji, w odległości 21 km od byłego przejścia granicznego z Polską na Łysej Polanie i 8,5 km od Tatrzańskiej Łomnicy, zamieszkana przez około 240 osób. Administracyjnie należy do miasta Wysokie Tatry.  Miejscowość jest najbardziej wysuniętą na wschód osadą podtatrzańską i znajduje się w Kotlinach, oddzielających Tatry od Magury Spiskiej. Przepływa tu Bielski Potok (Bielá). Na północnych zboczach Kobylego Wierchu znajduje się udostępniona dla zwiedzających Jaskinia Bielska, stanowiąca częsty cel turystyczny. Tatrzańska Kotlina ma charakter uzdrowiskowy – znajdują się tu sanatoria, w których leczone są choroby dróg oddechowych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org

 

Przypominamy o terminowym dokonywaniu wpłat – płatność tylko przelewem.

Numer konta bankowego: 87 8600 0002 0000 0000 3838 0005, tytuł: imię i nazwisko uczestnika, TATRY BIELSKIE .

Wszystkie wycieczki organizowane przez Centrum Kultury i Sportu w Skawinie prowadzą nasi doświadczeni przewodnicy.

Prosimy zapoznać się z regulaminem: Wycieczki Górskie 2024.

 

Magdalena Pobożniak

KK

Tatry