Zapisy na wycieczkę ,,Tatry Wysokie – Krywań”

inna lokalizacja
06/07/2024

Zapraszamy na kolejną w tym sezonie wycieczkę górską z Centrum Kultury i Sportu w Skawinie.

Trasa: Štrbské Pleso – Jamské pleso – Kriváň (Krywań 2494 m) – Tri studničky

Termin: 06.07.2024

Wyjazd: godz. 5.00

Powrót: godz. 22.00 /czas przejścia 9h/

Cena: 160,00 zł

Schroniska pod drodze: brak

/konieczne dokumenty do przekroczenia granicy państwa: dowód lub paszport/

 

Skala trudności: 5 – trasa trudna, uwzględnia strome i długie zejście; dedykowana osobom aktywnym turystycznie lub na co dzień uprawiającym sport; wymagana dobra koncentracja (miejscami marsz po litej skale, wymagający skoncentrowania się na wyborze stopni) mogą pojawić się sztuczne ułatwienia, czas przejścia najczęściej przekracza 7h.

ZAPISY od 06.06.2024, godz.12.00

TUTAJ

Szczegóły trasy:

Szczyrbskie Jezioro (słow. Štrbské Pleso, niem. Tschirmer See, węg. Csorbató) – miejscowość u podnóża Tatr Wysokich na Słowacji. Położone na południowym brzegu jeziora o tej samej nazwie Szczyrbskie Jezioro (słow. Štrbské pleso – drugi człon małą literą w odróżnieniu od nazwy miejscowości) i otoczone lasem świerkowym, zniszczonym jednak bardzo przez huraganowy wiatr w 2004. Ośrodek turystyczny i sportów zimowych. Osada jest położona na wysokości 1315–1385 m n.p.m.

Jamski Staw (słow. Jamské pleso, niem. Jamsko-See, węg. Jamszkó-tó) – staw położony na wysokości 1447 m n.p.m., wśród wałów morenowych należących do Doliny Ważeckiej (Važecká dolina), w słowackich Tatrach Wysokich. Potężne wały morenowe stanowiące przedłużenie południowego ramienia Krywania noszą nazwę Jam i od nich pochodzi nazwa stawu. W przeszłości funkcjonowały nazwy oboczne: Jamskô pleso (1911), Kriváňske pleso (1952).

Krywań (słow. Kriváň, węg. Kriván, niem. Krummhorn, Ochsenhorn) – wyniosły (2495m n.p.m.) szczyt w południowo-zachodniej części Tatr Wysokich po stronie słowackiej, o charakterystycznym, zakrzywionym wierzchołku, od którego wziął nazwę (nadal spotykana jest wśród starszych górali wymowa „Krzywań”). Dla turystyki udostępniono południowy i południowo-zachodni grzebień, prowadząc przez nie znakowane szlaki turystyczne. Szlak oznaczony kolorem zielonym poprowadzony jest z Trzech Źródeł (Tri studničky) zalesionym i porośniętym kosodrzewiną grzbietem południowo-zachodniego ramienia Krywania aż do Gronika. Dalej szlak odchodzi w dół w kierunku Krywańskiego Żlebu, za którym łączy się z oznaczonym kolorem niebieskim szlakiem podchodzącym na Krywań poniżej południowego ramienia szczytu. Dwie połączone trasy prowadzą na szczyt przez zbocze Małego Krywania i Krywańską Przełączkę.

Trzy Źródła, Trzy Studnie, Trzy Studniczki (słow. Tri studničky, niem. Drei Quellen, węg. Három-forrás) – miejsce przy Tatrzańskiej Drodze Młodości w słowackich Tatrach, pomiędzy miejscowością Szczyrbskie Jezioro (8,5 km) a osadą Podbańska (4,5 km). Znajduje się tutaj rozdroże szlaków turystycznych, przystanek autobusowy i płatny parking. Nazwa pochodzi od trzech źródeł dobrej wody wytryskujących w tej okolicy (w języku słowackim studníčka oznacza źródło). Trzy Źródła położone są na wysokości 1140 m n.p.m. na zalesionym obszarze Doliny Bielańskiej, ale w odległości kilku minut od szosy znajduje się niewielka polana, stara leśniczówka i jedno ze źródeł. Przy szosie znajduje się pomnik upamiętniający 7 partyzantów, którzy w 1945 zginęli pod Krywaniem. Przed II wojną światową w starej leśniczówce wynajmowano jeden pokój dla turystów wędrujących na Krywań. O leśniczówce tej pisze Adam Bahdaj w swojej powieści Order z Księżyca, często nocowali w niej w czasie wojny kurierzy tatrzańscy.

Źródło: https://pl.wikipedia.org

Przypominamy o terminowym dokonywaniu wpłat – płatność tylko przelewem.

Numer konta bankowego: 87 8600 0002 0000 0000 3838 0005, tytuł: imię i nazwisko uczestnika, Krywań .

Wszystkie wycieczki organizowane przez Centrum Kultury i Sportu w Skawinie prowadzą nasi doświadczeni przewodnicy.

Prosimy zapoznać się z regulaminem Wycieczki Górskie 2024 .

 

W razie pytań zapraszamy do kontaktu z Działem Sportu i Rekreacji CKiS od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 – 15.00 pod numerem telefonu: 728 834 588.

 

Magdalena Pobożniak

(AZG)

 

inna lokalizacja