Zapisy na wycieczkę górską ,,Tatry Wysokie – Krywań” WOLNE MIEJSCA

inna lokalizacja
06/07/2024

Zapraszamy na kolejną w tym sezonie wycieczkę górską z Centrum Kultury i Sportu w Skawinie.

Trasa: Štrbské Pleso – Jamské pleso – Kriváň (Krywań 2494 m) – Tri studničky

Termin: 06.07.2024

Wyjazd: godz. 5.00

Powrót: godz. 22.00 /czas przejścia 9h/

Cena: 160,00 zł

Schroniska pod drodze: brak

/konieczne dokumenty do przekroczenia granicy państwa: dowód lub paszport/

 

Skala trudności: 5 – trasa trudna, uwzględnia strome i długie zejście; dedykowana osobom aktywnym turystycznie lub na co dzień uprawiającym sport; wymagana dobra koncentracja (miejscami marsz po litej skale, wymagający skoncentrowania się na wyborze stopni) mogą pojawić się sztuczne ułatwienia, czas przejścia najczęściej przekracza 7h.

ZAPISY

TUTAJ

Szczegóły trasy:

Szczyrbskie Jezioro (słow. Štrbské Pleso, niem. Tschirmer See, węg. Csorbató) – miejscowość u podnóża Tatr Wysokich na Słowacji. Położone na południowym brzegu jeziora o tej samej nazwie Szczyrbskie Jezioro (słow. Štrbské pleso – drugi człon małą literą w odróżnieniu od nazwy miejscowości) i otoczone lasem świerkowym, zniszczonym jednak bardzo przez huraganowy wiatr w 2004. Ośrodek turystyczny i sportów zimowych. Osada jest położona na wysokości 1315–1385 m n.p.m.

Jamski Staw (słow. Jamské pleso, niem. Jamsko-See, węg. Jamszkó-tó) – staw położony na wysokości 1447 m n.p.m., wśród wałów morenowych należących do Doliny Ważeckiej (Važecká dolina), w słowackich Tatrach Wysokich. Potężne wały morenowe stanowiące przedłużenie południowego ramienia Krywania noszą nazwę Jam i od nich pochodzi nazwa stawu. W przeszłości funkcjonowały nazwy oboczne: Jamskô pleso (1911), Kriváňske pleso (1952).

Krywań (słow. Kriváň, węg. Kriván, niem. Krummhorn, Ochsenhorn) – wyniosły (2495m n.p.m.) szczyt w południowo-zachodniej części Tatr Wysokich po stronie słowackiej, o charakterystycznym, zakrzywionym wierzchołku, od którego wziął nazwę (nadal spotykana jest wśród starszych górali wymowa „Krzywań”). Dla turystyki udostępniono południowy i południowo-zachodni grzebień, prowadząc przez nie znakowane szlaki turystyczne. Szlak oznaczony kolorem zielonym poprowadzony jest z Trzech Źródeł (Tri studničky) zalesionym i porośniętym kosodrzewiną grzbietem południowo-zachodniego ramienia Krywania aż do Gronika. Dalej szlak odchodzi w dół w kierunku Krywańskiego Żlebu, za którym łączy się z oznaczonym kolorem niebieskim szlakiem podchodzącym na Krywań poniżej południowego ramienia szczytu. Dwie połączone trasy prowadzą na szczyt przez zbocze Małego Krywania i Krywańską Przełączkę.

Trzy Źródła, Trzy Studnie, Trzy Studniczki (słow. Tri studničky, niem. Drei Quellen, węg. Három-forrás) – miejsce przy Tatrzańskiej Drodze Młodości w słowackich Tatrach, pomiędzy miejscowością Szczyrbskie Jezioro (8,5 km) a osadą Podbańska (4,5 km). Znajduje się tutaj rozdroże szlaków turystycznych, przystanek autobusowy i płatny parking. Nazwa pochodzi od trzech źródeł dobrej wody wytryskujących w tej okolicy (w języku słowackim studníčka oznacza źródło). Trzy Źródła położone są na wysokości 1140 m n.p.m. na zalesionym obszarze Doliny Bielańskiej, ale w odległości kilku minut od szosy znajduje się niewielka polana, stara leśniczówka i jedno ze źródeł. Przy szosie znajduje się pomnik upamiętniający 7 partyzantów, którzy w 1945 zginęli pod Krywaniem. Przed II wojną światową w starej leśniczówce wynajmowano jeden pokój dla turystów wędrujących na Krywań. O leśniczówce tej pisze Adam Bahdaj w swojej powieści Order z Księżyca, często nocowali w niej w czasie wojny kurierzy tatrzańscy.

Źródło: https://pl.wikipedia.org

Przypominamy o terminowym dokonywaniu wpłat – płatność tylko przelewem.

Numer konta bankowego: 87 8600 0002 0000 0000 3838 0005, tytuł: imię i nazwisko uczestnika, Krywań .

Wszystkie wycieczki organizowane przez Centrum Kultury i Sportu w Skawinie prowadzą nasi doświadczeni przewodnicy.

Prosimy zapoznać się z regulaminem Wycieczki Górskie 2024 .

 

W razie pytań zapraszamy do kontaktu z Działem Sportu i Rekreacji CKiS od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 – 15.00 pod numerem telefonu: 728 834 588.

 

Magdalena Pobożniak

(AZG)

 

inna lokalizacja