Zapisy na wycieczkę „TATRY ZACHODNIE – STAROROBOCIAŃSKI WIERCH”

Tatry
04/09/2021

Rozpoczynamy zapisy na szóstą w tym sezonie wycieczkę górską z CKiS w Skawinie. Serdecznie zapraszamy. Wszystkie informacje znajdą Państwo poniżej ⇓

04.09.2021

„TATRY ZACHODNIE – STAROROBOCIAŃSKI WIERCH”

Trasa piesza: Siwa Polana – Dol. Chochołowska – Dol. Starorobociańska – Siwa Przełęcz – Starorobociański Wierch (2176 m) – Kończysty nad Jarząbczą – Trzydniowiański Wierch – Dol. Jarząbcza – Dol. Chochołowska – Siwa Polana

Wyjazd godz. 5.00, powrót godz. 21.00

/czas przejścia: 8,5h/

Cena: 85zł

 

Skala trudności:

,,4” – trasa przeznaczona dla średnio zaawansowanych; trochę stromych podejść i zejść.

 

ZAPISY

Formularz zgłoszeniowy:

TUTAJ

Wędrówkę rozpoczynamy z Siwej polany zielonym szlakiem, poprzez Dolinę Chochołowską. Mijamy z lewej wejście na Ścieżke nad Reglami, potem mijamy jaskinie: Zbójecką Dziurę, Rybią i Małą, a także Wyżnią Chochołowską Bramę. Nieco później stajemy na rozdrożu. Wybieramy czarny szlak i wkraczamy do Doliny Starorobociańskiej. Przez Dolinę Starorobociańską, będącą największą odnogą Doliny Chochołowskiej, wędrujemy leśną, jednostajną i prostą drogą. Szybko dochodzimy do rozwidlenia na Polanie Iwanówce. Ponownie obieramy czarny szlak. Wkrótce przechodzimy przez Polanę Starorobociańską, po czym wchodzimy do lasu, którym idziemy delikatnie pod górę. Z Siwej Przełęczy podchodzimy ku grani za znakami zielonymi, trzymając się lewej strony Siwych Turni. Rozciąga się widok na grzbiet Ornaku oraz  Gaborową Dolinę. Ku wschodowi odbija szlak na Bystrą i Błyszcz. Z przełęczy idziemy za znakami czerwonymi, które doprowadzą Nas na Siwy Zwornik, a następnie obniżają się na Gaborową Przełęcz Niżną. Po prawej widok na Dolinę Starorobociańską. Strome i męczące podejście na Starorobociański Wierch. Panorama obejmuje rozległy obszar Tatr Zachodnich, a także Tatry Wysokie. Czerwony szlak prowadzi ze szczytu na Starorobociańską Przełęcz i dalej na Kończysty Wierch. Ruszamy za zielonymi znakami. Z początku ścieżka ostro traci na wysokości , by złagodnieć w rejonie Dudowej Przełęczy (1815 m). Po chwili stajemy na Trzydniowiańskim Wierchu (1758 m), ostatnim szczycie na trasie naszej wędrówki. Przecinamy polanę Jarząbcze Szałasiska, Wyżnią Jarząbczą Polanę, by w końcu osiągnąć usianą pasterskimi chatkami słynną Polanę Chochołowską. Naszą trasę kończymy na Siwej Polanie.

Informacje:

Dolina Chochołowska – najdłuższa i największa dolina w polskich Tatrach, znajdująca się na zachodnim skraju polskich Tatr Zachodnich i stanowiąca orograficznie lewą odnogę doliny Czarnego Dunajca. Zajmuje obszar ponad 35 km² i ma długość ok. 10 km.

Dolina Starorobociańska (Dolina Starej Roboty) – największe, orograficznie prawe odgałęzienie Doliny Chochołowskiej w Tatrach Zachodnich.

Siwa Przełęcz – niewielka przełęcz oddzielająca grań główną Tatr Zachodnich od grzbietu Ornaku. Znajduje się pomiędzy ostatnim na południe szczytem Ornaku – Kotłową Czubą (1840 m) a granią Siwych Turni w Tatrach Zachodnich. Przełęcz położona jest na wysokości 1812 m n.p.m. i ma postać długiego, trawiastego grzbietu. Rozdziela on Dolinę Pyszniańską od Doliny Starorobociańskiej.

Starorobociański Wierch (2176 m), dawniej także: Starorobociański Szczyt, Klin, Wysoki Wierch, Starorobociański Klin – najwyższy szczyt w polskiej części Tatr Zachodnich i jeden z najwyższych szczytów Tatr Zachodnich.

Kończysty Wierch lub Kończysta nad Jarząbczą – szczyt o wysokości 2002 m w Tatrach Zachodnich, leżący w grani głównej Tatr, pomiędzy Starorobociańskim Wierchem, oddzielony od niego Starorobociańską Przełęczą (1975 m), i Jarząbczym Wierchem (a ściślej Kopą Prawdy), od którego oddziela go Jarząbcza Przełęcz (1954 m). Przez szczyty te i przełęcze biegnie granica polsko-słowacka.

Trzydniowiański Wierch (1758 m) – szczyt w polskich Tatrach Zachodnich.

Dolina Jarząbcza – jedna z trzech odnóg w górnej części Doliny Chochołowskiej w Tatrach Zachodnich. Wyrzeźbiona została przez lodowiec. Jej dnem płynie Jarząbczy Potok; po połączeniu się z Wyżnim Chochołowskim Potokiem tworzą Chochołowski Potok.

 

Źródło:

https://tiny.pl/rv5q2

Informacja graficzna:

https://tiny.pl/9mm9k

Przypominamy o terminowym dokonywaniu wpłat – ze względów bezpieczeństwa (by zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa) płatność tylko przelewem.

Wszystkie wycieczki organizowane przez Centrum Kultury i Sportu w Skawinie poprowadzą nasi doświadczeni przewodnicy.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu z Działem Sportu i Rekreacji CKiS od poniedziałku do piątku w godz. 8.30-15.00, pod numerem telefonu: 728 834 588.

Warto również znać obowiązujący Regulamin wycieczek górskich 2021 (w załączniku poniżej).

Regulamin organizacji cyklu wycieczek

 

Magdalena Pobożniak

(AZG)

 

Tatry