#zostańwdomu z CKiS

24/03/2020

30/04/2020

Nie dajemy się koronawirusowi i mamy dla Was mnóstwo propozycji aktywnego spędzenia czasu! Zobaczcie co #teamCKiS przygotował dla Was w ramach akcji #zostańwdomu. To jeszcze nie wszystko, a my dopiero się rozkręcamy. Codziennie dorzucimy nowe propozycje, bądźmy w kontakcie!

[Aktualizacja 27.03.2020, godz. 16.00]

#zostańwdomu Z KULTURĄ

Spieszymy z podpowiedziami, co warto zobaczyć, czego posłuchać i dokąd (nie ruszając się z domu!) pójść w ten weekend.

Pomysły na sobotę 28 marca

Do posłuchania przy kawie: Mistrzowie Polskiego Jazzu „Andrzej Kurylewicz” – audycja Radio Jazz.fm przybliżająca sylwetkę wybitnego kompozytora i muzyka genialnie łączącego klasykę z jazzem, autora muzyki m.in. do baletów i spektakli teatralnych.

Do obejrzenia:

– coś współczesnego, czyli „Między nami dobrze jest” – film w reżyserii Grzegorza Jarzyny oparty na sztuce Doroty Masłowskiej

– coś  w klasycznym stylu, czyli utrzymana w klimacie dramatów Czechowa „Miłość na Krymie”  Sławomira Mrożka w reż. Jerzego Jarockiego

Pomysły na niedzielę 29 marca

Tydzień z  teatrem zamykamy propozycjami dwóch spektakli, dla dzieci i dla dorosłych.

Warto zajrzeć dziś z najmłodszymi do krakowskiej „Groteski”, która w ramach akcji #złapgroteskęwsieci  udostępnia do obejrzenia swoja najnowszą premierą, „Dzikie łabędzie” w reż. Jerzego Bielunasa.

Starszych zapraszamy  na wyjątkowy, bo zarejestrowany na żywo w 1962 roku, spektakl Teatru TV „Męczeństwo Piotra O’Heya” w reż. Erwina Axera. Tę sztukę Sławomira Mrożka  kilka lat temu wziął na warsztat skawiński Teatr „Maska”. Obejrzyjcie koniecznie!

 

Informacje o naszych obiektach w związku z zagrożeniem koronawirusem znajdziecie TU

 

Nasi partnerzy i przyjaciele z pozostałych instytucji też mają głowy pełne pomysłów i przygotowali dla Was mnóstwo propozycji, zobaczcie sami:

Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie przygotowała zbiorczą, uporządkowaną i aktualizowaną na bieżąco bazę Kultura w czasach zarazy, gdzie można znaleźć e-inicjatywy ze świata literatury, filmu, edukacji, czy szeroko pojętej sztuki.

Biblioteka Pedagogiczna w Skawinie udostępniła dwie autorskie bajki napisane w ostatnich dniach przez dr Lidię Ippoldt: „O krainie Pollandi, która nie dała się koronawirusowi” (TU) oraz „O tym jak Kornelka z krainy Pollandi pokochała książki” (TU).

Muzeum Regionalne w Skawinie udostępniło wersje elektroniczne i zachęca do czytania „Muzealnych opowiadań”, które dodatkowo wzbogacono o całą masę kolorowanek dla najmłodszych (wszystko do pobrania na profilu Facebook’owym TU).

[Aktualizacja 27.03.2020, godz. 9.00]

#zostańwdomu Z KULTURĄ

Dziś Międzynarodowy Dzień Teatru. Nietypowy, bo nikt nie spędzi go ani na widowni, ani na scenie. Zapełnijmy więc wirtualne sale i obejrzyjmy wybrane na ten dzień propozycje. A polecamy coś z klasyki komedii, coś z teatru operowego i coś wyjątkowego dla dzieci.
– O dowolnej porze: doskonała zabawa z Teatr Narodowy w Warszawie – „Śluby panieńskie” Aleksandra Fredry w reżyserii Jana Englerta, do obejrzenia TU
– O godzinie 18.30: „Loteria na mężów”, opera Karola Szymanowskiego wystawiona przez Opera Krakowska na scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w 2007 roku, klikamy TU
– O godzinie 20.00: specjalnie dla dzieci (ale zachwyci i dorosłych!) prosto z londyńskiego Royal Opera House obrazek muzyczny „Piotruś i Wilk” Prokofiewa, do obejrzenia TU

 

Informacje o naszych obiektach w związku z zagrożeniem koronawirusem znajdziecie TU

[Aktualizacja 26.03.2020]

#zostańwdomu Z KULTURĄ

Kontynuujemy tydzień z teatrem. Dziś szczególnie polecamy Waszej uwadze:
– rozmowę Remigiusza Grzeli z Krystyną Jandą w ramach cyklu „Inspiratorzy” (do obejrzenia TU)

–  inscenizację „Idioty” Fiodora Dostojewskiego w reż. Igora Gorzkowskiego z Agatą Buzek w roli Myszkina i Erykiem Lubosem (Rogożyn). Spektakl jest koprodukcją Studia Teatralnego Koło / Teatr Soho i Teatr Ochoty, a oglądamy TU

Zachęcamy do śledzenia naszego profilu facebookowego, gdzie podsuwamy jeszcze więcej inspiracji kulturalnych i sportowych!

 

Informacje o naszych obiektach w związku z zagrożeniem koronawirusem znajdziecie TU

 

[Aktualizacja 25.03.2020]

#zostańwdomu Z KULTURĄ

Na kolejne spotkanie z naszym cyklem „Teatr Dzieciom” na scenie Pałacyku „Sokół” musimy trochę poczekać, dziś polecamy więc fantastyczną realizację „Pchły Szachrajki” do obejrzenia w najwygodniejszej loży (bo na własnej kanapie) największego teatru w naszym kraju – Teatru Telewizji. Nagranie dostępne jest TU i możecie wracać do niego tyle razy, ile zapragniecie.

Mamy również propozycję dla dorosłych: Teatr Łaźnia Nowa zaprasza na „Konformistę 2029”, transmisja spektaklu on-line prosto ze sceny w Nowej Hucie rozpocznie się o godzinie 20.00 na profilu FB Teatru Łaźnia Nowa.

Nie samym teatrem człowiek żyje, dlatego dziś zabieramy Was również na spacer do ZOO. Codziennie o godzinie 14.00 warszawski ogród zoologiczny zaprasza na spotkanie on-line ze swoimi podopiecznymi i ich opiekunami. Miejsce zbiórki to profil Warszawskie ZOO. Nie przegapcie!

[Aktualizacja 24.03.2020]

#zostańwdomu Z KULTURĄ

Przed nami kolejny dzień teatralnego tygodnia. Na dzisiejszy wieczór mamy dla Was dwie niezwykłe propozycje.

Nieczęsto zdarza się okazja, żeby zobaczyć przedstawienie dyplomowe studentów aktorstwa, my podsuwamy taką możliwość. Warszawska Akademia Teatralna, filia w Białymstoku zaprasza na „Świętoszka” według Moliera w reżyserii Pawła Aignera z 2016 roku, przedstawienie dyplomowe studentów ówczesnego IV roku kierunku aktorskiego. Młodość, entuzjazm, nieopatrzone w teatrze twarze, to warto zobaczyć! Nagranie pojawi się o godzinie 19.00 TU i będzie dostępne do 31 marca.

Jeśli nie klasyka komedii w wykonaniu aktorskiej młodzieży, to może klasyka dramatu i „Dybuk” Szymona An-skiego w reżyserii Mai Kleczewskiej prosto z warszawskiego Teatru Żydowskiego?  Ta interpretacja ludowej legendy, będącej jidyszowym „Romeo i Julią”, została nagrodzona Laurem Konrada na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej INTERPRETACJE w Katowicach. Transmisja on-line rozpocznie się o godzinie 19.00, bezpośredni link pojawi się TU

[Aktualizacja 23.03.2020]

#zostańwdomu Z KULTURĄ
W najbliższy piątek, 27 marca, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru, dlatego ten tydzień spędzimy w dużej mierze na scenie, przed nią, a nawet za nią. Codziennie będziemy mieć dla Was kilka propozycji spektakli, które obejrzycie nie wychodząc z domu. Pojawi się coś dla dorosłych i coś dla dzieci, będzie klasyka w najlepszym wydaniu i równie znakomite realizacje sztuk współczesnych. Zajrzymy za kulisy i pokażemy Wam to, czego zazwyczaj nie widać.

Na dobry początek gorąco polecamy archiwalny spektakl Teatru Telewizji „Poskromienie złośnicy” w reżyserii Zygmunta Hübnera ze wspaniałymi rolami Magdaleny Zawadzkiej i Tadeusza Łomnickiego. Komedia Shakespeare’a została potraktowana przez realizatorów z przymrużeniem oka, więc przygotujcie się na spore zaskoczenia.

Miłośników opery niezmiennie zachęcamy do oglądania streamingów z Metropolitan Opera, która od poniedziałku 23 marca (a od wtorku 24 marca czasu polskiego) zaprasza na Tydzień Wagnerowski. Na początek „Tristan i Izolda” w reżyserii Mariusza Trelińskiego, a w kolejnych dniach będzie okazja zobaczyć kolejne monumentalne opery Ryszarda Wagnera: „Złoto Renu”, „Walkiria”, „Zygfryd”, „Zmierzch bogów”, „Śpiewacy norymberscy”, „Tannhäuser”.
Link do transmisji  TU

[Aktualizacja 20.03.2020]

#zostańwdomu Z KULTURĄ

Zobaczcie jakie propozycje przygotowaliśmy na nadchodzący weekend:

piątek (20 marca)

Dziś wieczorem ponownie zapraszamy do Nowego Jorku, aby obejrzeć jedną z najpiękniejszych i najbardziej przebojowych oper: „Traviatę” Giuseppe Verdiego, w roli głównej wspaniała Diana Damrau. LINK do transmisji będzie aktywny do godz. 20.30 czasu polskiego. Przypominamy, że The Metropolitan Opera jeszcze tylko przez dwa wieczory udostępnia swoje najznakomitsze spektakle za darmo. Warto skorzystać!

Małych i dużych zachęcamy do czytania razem z Michałem Rusinkiem, który dzisiaj zaprasza do „ULa z książkami”. Transmisja LIVE rozpocznie się o godzinie 18.00.

sobota (21 marca)

Marzycie o kontakcie z nieskalaną przyrodą? „Królestwo” – najpiękniejszy film przyrodniczy ostatnich lat teraz bezpłatnie w Internecie na powitanie wiosny. „Królestwo” to zachwycająca przyroda, piękne zdjęcia i wyjątkowy głos Krystyny Czubówny. Tylko w dniach 21 – 22 marca do obejrzenia za darmo TU.

Na sobotni wieczór polecamy spotkanie z teatrem. Gdzieś na trasie między kuchnią a salonem zajrzyjcie do Teatru Ludowego na muzyczny spektakl on-line „Zahipnotyzuj mnie” z muzyką Zygmunta Koniecznego do tekstów Tuwima, Baczyńskiego, Osieckiej… Transmisja od godz. 19.00 na www.ludowy.pl (link będzie aktywny w godzinach 19.00 – 23.00).

Nie zapomnijcie także o operze! Dzisiaj zdecydowanie coś lżejszego i figlarnego, czyli „Córka pułku” Gaetano Donizettiego. LINK do transmisji będzie aktywny do godz. 20.30.

niedziela (22 marca)

Zapraszamy na wycieczki do najsłynniejszych muzeów świata!
Zacznijmy od Muzeum d’Orsay. Paryskie muzeum położone na lewym brzegu Sekwany umożliwia wirtualny spacer po galerii pełnej dziesiątek słynnych dzieł francuskich artystów, którzy żyli i tworzyli między 1848 a 1914 rokiem. Zobaczycie tu między innymi dzieła Moneta, Cézanne’a i Gauguina.

Co łączy Paryż i Nowy Jork? Dzieła pracowni Gustawa Eiffle’a i miłość do opery. Dzisiaj arcydzieło Donizettiego „Łucja z Lammermooru” w wykonaniu m. in. wybitnych polskich śpiewaków: Piotra Beczały i Mariusza Kwietnia partnerujących zjawiskowej Annie Netrebko. Pozycja obowiązkowa dla melomanów! Link do transmisji znajdziecie TU.

[Aktualizacja 19.03.2020]

#zostańwdomu Z KULTURĄ
Na dzisiejszy wieczór mamy dla was dwie propozycje: jedną dla miłośników opery, a drugą dla spragnionych czegoś lżejszego.
Proste kliknięcie i jesteśmy w Nowym Jorku, gdzie The Metropolitan Opera zaprasza do oglądania online najpiękniejszych oper świata. Dziś do godziny 20.30 można zachwycać się w bogactwem melodii „Trubadura” Giuseppe Verdiego. Gorąco polecamy, tym razem strój galowy nieobowiązkowy!
Transmisję znajdziecie TU, a śledzenie akcji ułatwi streszczenie libretta.

– Pamiętacie kapelę trans-folkową Pokrzyk, która miała dla nas zagrać w Muzyczny Poniedziałek? Dziś wieczorem zaprasza na wspólną potańcówkę streamingową #śląskfolkowy, start godz. 19.30. Aby dołączyć, klikamy TU.

18.03.2020

#zostańwdomu ZE SPORTEM

– Sekcja brydża sportowego nieprzerwanie działa, a dzięki dostępnym środkom elektronicznym nasi zawodnicy mają możliwość trenować z domu!
– Sekcja tenisa stołowego zaproponowała zestawy ćwiczeń i zadań do wykonania zdalnie. Zawodnicy trenują poszczególne elementy gry, podstawowe ruchy, rotacje, a także… czytają!
– Sekcja siatkówki także nie próżnuje. Odpowiednio opracowane zestawy ćwiczeń wraz z instrukcjami wideo już wkrótce trafią do członków sekcji i pozwolą w domowych warunkach wykonywać treningi sprofilowane na rozwój ogólnej sprawności.

Intensywnie pracujemy, żeby zaproponować zadania możliwe do wykonywania bez wychodzenia z domu także dla innych sekcji – Fun Dance, crossmintona, seniorów (Aktywni 50+) oraz gimnastyki korekcyjnej. Tak, nietypowa sytuacja w kraju to wielkie wyzwanie, a nasi trenerzy spisują się na medal!

#zostańwdomu Z KULTURĄ

Tu mamy dla Was coś wyjątkowego! Szykujcie się, bo już dziś o godzinie 21.00 dedykowaną Skawinie muzyczną audycję live poprowadzi Janusz Radek! Spotykamy się na facebookowym profilu Pana Janusza . Bądźcie z nami!