Życie jak w Kamerunie – spotkanie z Renatą Matusiak

Pałacyk "Sokół"
Skawina
30/09/2022

Po wakacyjnej przerwie powracamy ze spotkaniami Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności, które są świetną okazją do wspominania letnich podróży i jednocześnie planowania kolejnych. Najbliższe slajdowisko przedłuży słoneczne dni i zawiedzie na kontynent, który od wieków fascynuje wędrowców i poszukiwaczy przygód. Renata Matusiak zabierze nas do Kamerunu nazywanego Afryką w pigułce.

Kamerun jest jednym z największych i przede wszystkim stabilniejszych politycznie i gospodarczo państw afrykańskich. Położony w środkowej części Afryki nad Zatoką Gwinejską Kamerun przyciąga turystów zróżnicowaniem dzikiego krajobrazu – od skalistych masywów Adamawa i Kamerun (zwieńczonego wznoszącym się na wysokość 4070 m n.p.m. Mont Kamerun – nadal czynnym wulkanem), przez rozległy Płaskowyż Centralny, sawanny i stepy aż po pokryte czarnym wulkanicznym piaskiem plaże zatoki Biafra. Dzięki ogromnemu zróżnicowaniu etnicznemu Kamerun jest jednym z najbardziej interesujących i najczęściej odwiedzanych przez turystów krajów Afryki. Zamieszkuje go 200 grup etnicznych reprezentujących prawie wszystkie rodziny językowe.

„W czasie dwumiesięcznej podróży przez ten kraj przyglądałam się codziennemu życiu jego mieszkańców, które komplikuje wieloletni konflikt zbrojny między anglofonami i frankofonami. Jednak przywołanie nazwiska najsłynniejszego obecnie polskiego piłkarza wywołuje szeroki uśmiech i rozwiązuje problemy, jakie może napotkać przybysz z Polski.”

Renata Matusiak – nauczycielka, podróżniczka. Podróżuje sama, niskobudżetowo, najczęściej autostopem. Mieszka w domach miejscowych, dzięki czemu jest zawsze blisko kultury i zwyczajów odwiedzanych miejsc. Publikowała w „Poznaj Świat“, jest częstym gościem audycji Obieżyświat w Radiu Opole. W Skawinie pojawi się po raz pierwszy, lecz stali goście naszych spotkań mieli już przyjemność wysłuchać jej wrażeń z pobytu w Wenezueli podczas pierwszego w historii CKiS spotkania SAWiU on-line dwa lata temu. Tym razem zapraszamy na spotkanie na żywo w piątek 30 września o godz. 18.00 do Pałacyku „Sokół”.

Wstęp wolny.

 

Joanna Kurpiel

(KK)

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl