Dwór Ludwikowskich

Kolaż składający się z 3 zdjęć Dworu Ludwikowskich, ułożonych w jednym rzędzie. Piersze zdjęcie to widok na frontową elewację Dworu. Drugie zdjęcie przedstawia wystrój i wyposażeni sali muzycznej, a trzecie to widok ukazujący salę plastyczną.

Dwór Ludwikowskich był siedzibą jednej z najznakomitszych skawińskich rodzin. Historia rodu Ludwikowskich w Skawinie rozpoczyna się już w XVII w. To wtedy Piotr Ludwikowski, rycerz Jana III Sobieskiego, osiedlił się w podkrakowskim miasteczku. Ludwikowscy szybko dorobili się pokaźnego majątku, a dzięki społecznemu zaangażowaniu zyskali sobie szacunek okolicznych mieszkańców. Działania przedstawicieli kolejnych pokoleń rodu – Mikołaja, Seweryna i Stanisława, którzy sprawowali w XVIII, XIX i w pierwszej połowie XX w. funkcję burmistrza, przyczyniły się do znacznego rozwoju Skawiny. Jednak po drugiej wojnie światowej Ludwik Ludwikowski sprzedał dwór miastu.

Obecnie w Dworze Ludwikowskich mieści się Muzeum Regionalne oraz Biblioteka Pedagogiczna, a od niedawna swoje zajęcia prowadzi tam także Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, które ponadto objęło obiekt opieką administracyjną.

Kontakt:
Centrum Kultury i Sportu w Skawinie
ul. Żwirki i Wigury 11, Skawina
tel./fax 12 276 26 01, tel. 12 276 24 12, 12 256 95 60 w. 26
e-mail: centrumks@ckis.pl

Regulamin monitoringu