Zespół TANTO

O zespole

Słowo „tanto” w muzyce oznacza „tak wiele”, „więcej”, zaś  w słowniku japońskim to ostry sztylet. Taki właśnie jest powstały w 2018 r. Zespół Tanto. Chce on bowiem tworzyć, pokazywać publiczności „coraz więcej”, mając jednocześnie „tak wiele” nieszablonowych pomysłów.  Składający się z pięciu wokalistek Zespół, niczym japońskie ostrze, pojawił się z impetem na skawińskiej artystycznej scenie, zostawiając niezwykły muzyczny ślad. Pierwszym publicznym występem zespołu było widowisko „Jest takie miejsce”, wykonane na skawińskim rynku podczas obchodów Dnia Niepodległości w 2018 r. W pierwszym składzie zespołu znalazła się: Julia Krzywoń, Małgorzata Szybisty, Kamila Wojtas i Gabriela Sieradzka. Gościnnie wystąpiła też znana publiczności, choćby z ról w Teatrze Maska, Cecylia Wyroba.

Scena plenerowa, wysłonięta ciemnymi tkaninami z zielonymi liśćmi, w tle baner czarny z orłem biało-czerwonym, napis Setna Rocznica Odzyskania Niepodległości. Na przodzie sceny stoją 4 śpiewające dziewczyny w strojach w stylizacji z czasów II Wojny Światowej: długie płaszcze, berety.

Rok 2019 dla zespołu w składzie: Cecylia Wyroba, Karolina Głowacz, Julia Krzywoń, Małgorzata Szybisty, Kamila Wojtas to pasmo sukcesów i ambitnych projektów. Warto tu wspomnieć o koncercie „Miejcie Nadzieję”, w którym we współpracy z aktorami Teatru Maska i Teatru Wszystko Gra nasze młode wokalistki stworzyły niezwykłe kreacje sceniczne, wcielając się w dziewczyny i kobiety, dotknięte dramatem wojny i walki o niepodległość. Utwory wykonane podczas widowiska nie tylko wybrzmiały z nietuzinkową interpretacją wokalną, ale i niezwykłą oprawą wizualną w postaci pojawiających się projekcji, nad którymi czuwał pan Aleksander Szklarski.

Scena teatralna w Pałacyku "Sokół". Na scenie białe tkaniny udrapowane na podłodze, w tle po prawej zawieszona pionowo flaga biało-czerwona, po lewej biały fortepian. Stonowane światło, z zielonym efektem. Na scenie stoją wokalistki zespołu Tanto: 5 dziewczyn ucharakteryzowanych w stylu lat 40-tych (sukienki midi, podkreślające talię, stonowane kolory). Jedna z dziewcząt w niebieskim kapeluszu, inna w brązowym płaszczu.

2019 rok  to także czas, w którym nasze młode wokalistki przynosiły nam chlubę, reprezentując Skawinę i odnosząc sukcesy na wielu konkursach i festiwalach piosenki. Nominacja dla Julii Krzywoń do Debiutów Kozienickich, Grand Prix organizowanego przez Centrum Kultury Podgórza Festiwalu Piosenki Polskiej dla Małgorzaty Szybisty, oraz  wyróżnienie tejże w turnieju poezji śpiewanej podczas wojewódzkiego etapu 64.Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Zespół Tanto zdobył też III miejsce Festiwalu Piosenki Anglojęzycznej. Duet Tanto (Julia Krzywoń i Małgorzata Szybisty) wyśpiewał jakże znaczącą III nagrodę Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika.

Zespół potrafi odnaleźć się wokalnie w różnym repertuarze, co dziewczyny udowodniły wielokrotnie, umilając nam czas swoim śpiewem podczas różnych gminnych uroczystości: wcielając się w bohaterki musicalu „Mamma Mia!”, przenosząc w klimat lat 60-tych, czy zabierając w bajkową podróż wykonaniem utworów z filmów Disneya. Na uwagę zasługuje też zrealizowany w Dworze Dzieduszyckich koncert kolęd, we współpracy z Orkiestrą Dętą „Sygnał” z Radziszowa, której przewodził Bartosz Gacia.

Początek 2020 roku to – niestety przerwana sytuacją pandemiczną – praca nad widowiskiem „Czerwone wirują usta” w reżyserii Katarzyny Szybisty. Choć koncert nie mógł być zrealizowany na żywo, dzięki połączeniu sił Centrum Kultury i Sportu w Skawinie oraz Regionalnego Ośrodka Kultury Doliny Karpia w Zatorze, zaangażowaniu pracowników i przyjaciół (Marta Tyrpa – charakteryzacja, Aleksander Szklarski – post-produkcja), udało się zarejestrować  i udostępnić całe widowisko. To także rok sukcesu naszych wokalistek podczas 65. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego: Julia Krzywoń i Cecylia Wyroba dotarły do szczebla rejonowego turnieju poezji śpiewanej, a Małgorzata Szybisty na etapie wojewódzkim otrzymała rekomendację do udziału w finałowych przesłuchaniach OKR we Włocławku.

Miejsce zajęć: pracownia wokalna, Ośrodek Kulturalno-Rekreacyjny Gubałówka, ul. Spacerowa 4, Skawina

Informacje: Dział Realizacji Projektów Kultury, nr tel. 12 276 34 64, e-mail: zapisy@ckis.pl

Instruktor
Harmonogram zajęć w sezonie 2023/2024

ŚRODY, w godz. 19:15-21:15

Materiały video:
Kontakt w sprawach organizacyjnych:

Dział Realizacji Projektów Kultury CKiS
Pałacyk „Sokół”
Skawina, ul. A. Mickiewicza 7
T: +48 12 276 34 64
E: sokol@ckis.pl

Centrum Kultury i Sportu w Skawinie
Skawina, ul. Żwirki i Wigury 11
T: +48 12 276 24 12
E: centrumks@ckis.pl