Kościół pw. Ofiarowania NMP

HISTORIA KOŚCIOŁA

Obecny, murowany kościół pw. Ofiarowania Najświętszej Marii Panny w Skawinie powstał w XVII stuleciu. Początkowo pełnił on rolę kaplicy szpitalnej. Sam szpital poza murami miejskimi wzniesiono już w 1471 roku z inicjatywy opata tynieckiego Michała Skawinki. W 1774 roku świątynię odremontowano. Być może wówczas dobudowano do niej arkadową kruchtę. Od tego momentu jedyną istotną przebudowę świątyni dokonano w 1931 roku. Czterospadowy dach kruchty na którym stała drewniana wieżyczka zmieniono na obecny dwuspadowy. Natomiast drewnianą kwadratową wieżyczkę zastąpiono wieloboczną wieżyczką z kopułą. Kościół jest orientowany na wschód. Wchodząc do świątyni warto zwrócić uwagę na zabytkowy kamienny portal z kruchty do nawy, przez który prowadzi wejście do świątyni.

Barokowy ołtarz Obraz Matki Bożej Śnieżnej Obraz św. Barbary Obraz „Ukrzyżowanie” z ok. 1570 roku

OŁTARZ

Barokowy, złocony ołtarz główny pochodzi z końca XVII wieku. Jego główny element stanowi obraz wykonany na desce w 1570 roku pt. Ukrzyżowanie. Pierwszy plan górnej części obrazu wypełniają trzy krzyże – Chrystusa pośrodku i dwóch łotrów po bokach. Nieludzko poskręcane ciała łotrów kontrastują ze spokojnie zwisającym ciałem Chrystusa. U dołu, wśród tłumu postaci wyróżnia się grupa osób otaczająca omdlewającą Marię podtrzymywaną przez św. Jana. Obok widzimy Marię Magdalenę obejmującą krzyż. Na lewo od niej jeden z żołnierzy zbliża włócznię do konającego Zbawiciela. Scena ukrzyżowania przedstawiona jest na tle murów Jerozolimy i górskiego pejzażu. Przed murami miasta widoczny jest pochód z Chrystusem niosącym krzyż. Sceną tą artysta nawiązał jeszcze do ikonografii gotyckiej dla której znamienne było przedstawienie na jednym dziele zarówno Drogi Krzyżowej, jak i samej sceny Ukrzyżowania.

POZOSTAŁE INTERESUJĄCE ELEMENTY

– Obraz Matki Bożej Śnieżnej,

– Obraz św. Barbary,

– polichromia z 1989 roku autorstwa Mieczysława Wieczorka,

– fotel celebransa.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Kościół pw. Ofiarowania NMP w Skawinie na co dzień jest obiektem zamkniętym. Aby zobaczyć wnętrza świątyni należy się wcześniej umówić na zwiedzanie. W tym celu prosimy wysłać maila na adres: szymonijuda@gmail.com