Kościół w Krzęcinie

Obecnie istniejący budynek kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Krzęcinie wzniesiono nie później niż w 1589 roku. Warto jednak podkreślić, iż parafia krzęcińska istniała dużo wcześniej. Została ona bowiem wymieniona w spisie świętopietrza z lat 1325-1327. Wówczas też funkcjonowała pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Do olbrzymiej zmiany w wyglądzie świątyni doszło w latach 1886-1887. Wówczas powiększono korpus kościoła i dobudowano charakterystyczne wieże. Po zakończonym remoncie w 1887 roku biskup krakowski Albin Dunajewski ponownie konsekrował parafialną świątynię już pod nieco zmienionym wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Nawa oraz prezbiterium wzniesione są w konstrukcji zrębowej, wieże zaś słupowej. To one są głównym elementem świadczącym o wyjątkowości architektonicznej kościoła. Dwie bliźniacze wieże są bowiem rzadkością wśród drewnianych obiektów sakralnych historycznej Małopolski. Szczególnie malowniczo prezentują się górne, nadwieszone kondygnacje, tzw. izbice, wykonane w formie malowniczych podcieni z arkadami wspartymi na filarach. Otoczone są one ażurowymi balustradami.

Obraz Matka Boska z Dzieciątkiem z 1520 roku Chór z organami z 2. połowy XIX wieku Polichromie z 1952 roku Nagrobek Filippa Pellegriniego z 1883 roku

OŁTARZ GŁÓWNY (połowa XVIII wieku)

W części środkowej barokowego ołtarza, w złoconej ramie znajduje się wykonany na desce obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Dzieło powstało w 1520 roku, a postać Maryi była wzorowana na wyobrażeniu Matki Boskiej Piekarskiej. Postaci ozdobione są złotymi sukienkami. Na zasuwie znajduje się obraz św. Floriana pochodzący z 2. połowy XVIII wieku. Święty przedstawiony jest na tle płonących zabudowań i jako patron strażaków miał czuwać nad bezpieczeństwem mieszkańców Krzęcina. Po bokach ołtarza umieszczono rzeźby patronów Polski – św. Wojciecha i św. Stanisława. Z kolei w zwieńczeniu możemy podziwiać wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem adorowany w obłokach przez św. Antoniego Padewskiego.

 

OŁTARZE BOCZNE (2. połowa XIX wieku)

W lewym ołtarzu znajduje się obraz Najświętszego Serca Jezusa. W ołtarzu umieszczono relikwie św. Jana Pawła II podarowane parafii przez kardynała Stanisława Dziwisza. Nad kompozycją góruje postać św. Józefa z Dzieciątkiem. Z kolei w prawym ołtarzu umieszczono obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, która wręcza różaniec św. Dominikowi. Powyżej, w zwieńczeniu wizerunek św. Andrzeja Boboli. Na ołtarzu umieszczono relikwie św. Floriana.

 

POZOSTAŁE INTERESUJĄCE ELEMENTY

Barokowa chrzcielnica z 1. połowy XVIII wieku. Trzon i podstawę wykonano z kamienia, natomiast czarę z marmuru. Drewniana pokrywa jest już znacznie młodsza od pozostałych elementów. W zwieńczeniu scena Chrztu Jezusa w Jordanie.

Ołtarze w nawach bocznych z XX wieku. W części środkowej prawego z nich znajduje się obraz Pana Jezusa Miłosiernego, w zwieńczeniu obraz św. Teresy od Dzieciątka Jezus. W lewym ołtarzu podziwiać możemy obrazy św. Józefa z małym Jezusem oraz św. Stanisława Kostka (w zwieńczeniu).

Ambona z 2. połowy XVIII wieku. Umieszczono w niej obraz Chrystusa Dobrego Pasterza. Baldachim wieńczy promienista gloria z Okiem Opatrzności.

Pozostałości po przykościelnym cmentarzu – warto zwrócić uwagę chociażby na nagrobek rodu Günther, grób Franciszka Foltańskiego z 1847 roku oraz na miejsce pochówku siedmioletniego Filippa Pellegriniego z 1883 roku.

Wyjątkowa polichromia wykonana w 1952 roku z motywami roślinnymi, ornamentalnymi oraz przedstawieniami figuralnymi. Na suficie prezbiterium widnieje rozbudowana scena przedstawiająca Ukrzyżowanie Jezusa z Bogiem Ojcem, Duchem Świętym, aniołami oraz personifikacjami Kościoła i Synagogi. Największa polichromia rozpościera się jednak nad nawą. Ukazuję ona Matkę Boską wręczająca różańce św. Dominikowi i św. Katarzynie Sieneńskiej. Scenę otaczają przedstawienia tajemnic różańca św.

Witraże z lat 1952-1953 ufundowane przez miejscowości parafii Krzęcin. Przedstawieni są na nich m.in. św. Wojciech, św. Michał Archanioł, św. Andrzej Bobola czy św. Józef.

Chrystus Ukrzyżowany na belce tęczowej z XIX wieku,

Organy z 2 połowy XIX wieku,

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Kościół można zwiedzać od poniedziałku do soboty w godzinach od 06.30 do 18.30.  Ponadto zachęcamy, aby zapoznać się z godzinami sprawowania niedzielnych mszy świętych. Przed i po każdym nabożeństwie świątynia otwarta jest dla odwiedzających. Aktualne godziny sprawowania liturgii znajdziecie na stronie internetowej parafii: https://parafiakrzecin.pl/. Serdecznie zapraszamy!

 

Tekst powstał w oparciu o publikację: „Zabytkowe Kościoły w Gminie Skawina” red. M. Turkawska, Skawina 2016.