Kamerun – maniok, bataty i wspaniali ludzie

Pałacyk "Sokół"
Skawina
30/09/2022

Ależ kolorowo i gorąco – nie tylko od emocji – zrobiło nam się podczas inauguracyjnego spotkania Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności, podczas którego Renata Matusiak zabrała nas do Kamerunu.

Kraj zwany Afryką w pigułce podróżniczka przemierzyła z południa na północ. Z empatią i życzliwością opowiadała o ludziach, z którymi żyła i pracowała. O codzienności tak niebywale trudnej z naszego europejskiego punktu widzenia. O stereotypowym postrzeganiu leniwego Europejczyka. O wspaniałych krajobrazach i notorycznym braku prądu. Wreszcie o przypadkowych spotkaniach – jednych sympatycznych, jak na fotelu fryzjerskim, innych – wręcz przeciwnie, pod osłoną karabinów.

Renata Matusiak , z wykształcenia polonistka, ma dar do opowiadania i zauważania „smaków życia”. Ma też dar do nawiązywania kontaktów interpersonalnych. A przede wszystkim ma poczucie humoru, bez którego trudno sobie wyobrazić podróżowanie w błocie i deszczu, prażącym słońcu i upale w przeładowanej do granic możliwości „taksówce” bez szyb, w dodatkowym towarzystwie kozy, kur, manioku i bananów.

To poczucie humoru pozwoliło nam zamienić nudny laserowy wskaźnik na bardziej odpowiedni tematyce spotkania i w ten sposób Pani Renata stanęła przed nami jako prawdziwa afrykańska wojowniczka, którą jest w istocie.

Dziękujemy za cudowne spotkanie i zapraszamy na kolejne – w góry Karakorum z Kamilem Kozłowskim i Radosławem Woźniakiem.

Do zobaczenia!

Fotogaleria ze spotkania autorstwa Jarosława Karasińskiego.

Joanna Kurpiel

/IN/

 

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl