Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/klient.dhosting.pl/itewh10ckis/ckis.pl/public_html/wp-content/themes/eventbuilder/single-event.php on line 706

Watykan bez tajemnic…

22/03/2024

Marcowe spotkanie w ramach Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności spędziliśmy na barwnie malowanych przez Michała Szulima, historiach watykańskich tajemnic i ciekawostek. Kompozytor, gitarzysta, miłośnik podróży, który zwiedził przeszło 70 krajów, wszystkie kontynenty prócz Australii. Na co dzień łączy pasję do podróży z dziennikarstwem tworząc bloga i cotygodniową  audycję dla Radia Dla Ciebie o takim samym tytule www.MiejsceZaMiejscem.pl; jest wokalistą zespołu PLATEAU, autorem tekstów i książek podróżniczych, z wykształcenia dziennikarz i socjolog, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego.

To było bardzo sympatyczne spotkanie o skrawku świata, który niby wszyscy znają, ale nie przed każdym śmiertelnik otwiera na oścież swoje podwoje. Wiele z przekazanych informacji może już było gdzieś zasłyszanych, gdzieś empirycznie poznanych ale wiele ciekawostek jednak potrafiło zaskoczyć.

  • Każdy wie, że Watykan jest najmniejszym państwem na świecie. Ma powierzchnię zaledwie 0,44 kilometrów kwadratowych i aby obejść spacerem jego granice wystarczy poświęcić tylko 60 minut, jest mniejsze od większości rzymskich dzielnic.
  • Szacuje się, że liczba mieszkańców Watykanu oscyluje między 800 a 1000. Stanowią ich przede wszystkim księża, zakonnicy i zakonnice oraz urzędnicy pełniący służbę na rzecz Kościoła.
  • Watykan jest jedynym państwem, które w całości zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  • Posiada najprawdopodobniej najbardziej znaną i najmniejszą formację wojskową świata – Gwardię Szwajcarską, ubraną w najpiękniejsze i najbardziej oryginalne stroje.
  • W przeliczeniu około 135 gwardzistów pełniących służbę na liczbę mieszkańców Watykanu – wychodzi, że Państwo Kościelne to najbardziej zmilitaryzowany kraj na świecie.
  • Co dziesiąty obywatel Watykanu jest żołnierzem, lecz nigdy nie będzie brał udziału w wojnie, gdyż w traktatach laterańskich zapisano neutralność Państwa Watykańskiego.
  • Gwardziści na czas pełnienia służby otrzymują tymczasowe obywatelstwo Watykanu.
  • Obywateli Watykanu nie łupi system fiskalny, bo nie ma tu podatków, co przekłada się na mniejsze koszty życia, niższe ceny w watykańskim domu towarowym, czy tankowaniu na rozpieszczającej cenami stacji benzynowej na terenie Watykanu, które są dużo niższe niż ceny paliwa rzymskiego
  • Watykan – jedno z najświętszych miejsc chrześcijaństwa – z największą budowlą sakralną świata, stworzonym przez geniuszy sztuki i architektury Bramantego, Rafaela, Michała Anioła, Berniniego i Maderny.
  • Tajne Archiwum Watykańskie i Watykańska Biblioteka Apostolska zatrudniają około 150 osób.
  • Ciąg półek na książki, woluminy w Watykańskiej Bibliotece liczy 44 km!
  • Watykańską gospodarkę wspierają dochody z pielgrzymek, zakup biletów muzealnych, sprzedaży gadżetów, błogosławieństw; dochodów radia, telewizji, wydawnictw jak gazeta „L’Osservatore Romano”.
  • Od 2002 roku obowiązującą walutą jest EURO z prawem wybijania własnych rewersów na monetach.
  • Watykan ma też swoją reprezentację w piłce nożnej, wprawdzie nieoficjalną, bo niezrzeszoną ani w FIFA ani w UEFA. Drużyna nie może trenować w swoim kraju, bo boisko nie zmieści się w Państwie Watykańskim. Drużynę tworzą gwardziści szwajcarscy i pracownicy watykańscy.
  • Watykan posiada najkrótszą linię kolejową świata, której całość obejmuje zaledwie dwa trzystumetrowe odcinki.
  • Kolej w Watykanie jest przeznaczona przede wszystkim do przewozu poczty. Pociągi pasażerskie zajeżdżają na stację niezbyt często, zwykle w okresie świąt i ważnych uroczystości. Okazjonalnie uruchamiane są też pociągi turystyczne.
  • Prawdziwym hitem jest watykańska poczta, która słynie z szybkości i skuteczności – jeszcze w dniu nadania list znajduje się w odpowiednim samolocie.
  • W ciągu roku poczta watykańska wysyła około 2,5 miliona listów i 7 milionów pocztówek oraz około 20 tysięcy paczek – na jednego obywatela Watykanu przypada 7200 listów rocznie, co jest światowym rekordem.
  • W Watykanie statystycznie wypija się trzy kieliszki wina na osobę, czyli 74 litry, to jest około 10 5 butelek rocznie i niemal 9 butelek miesięcznie.
    Miejmy jednak na uwadze, że ten kraj zamieszkują przede wszystkim duchowni i pielgrzymi, a w Państwie Watykańskim istnieje obowiązek przyjmowania komunii świętej nie tylko pod postacią chleba, ale także wina. Obrzędowość niewątpliwie podnosi statystykę. Podczas spotkania powędrowaliśmy także w miejsce wytchnienia papieży, czyli do Castel Gandolfo; usłyszeliśmy gdzie papież pracuje na co dzień, gdzie bywa, gdzie spotyka się z pielgrzymami, gdzie z nimi jada; kto się na co dzień o papieża troszczy, czy On sam może robić zakupy; kto płaci za pielgrzymki, czy Watykan ma swój samolot; kto funduje Papa Mobile i ile ich jest i gdzie się znajdują… to i wiele innych rzeczy mogliśmy się dowiedzieć z tego wyjątkowego, sympatycznego spotkania. Sądząc po zainteresowaniu obecnych i wachlarzu wiedzy podróżniczej naszego prelegenta – nie było to nasze ostatnie spotkanie z Panem Michałem.
    Choć na kolejne w ramach cyklu nie musimy długo czekać, bo spotkamy się już 26 kwietnia, ale na dalsze zaprosimy Państwa już w nowym sezonie. A do fotogalerii autorstwa Kazimierza Zajdy z krótkiej podroży po Watykanie z Michałem Szulimem zapraszamy pod linkiem https://tiny.pl/dt291

Na kwiecień proponujemy 15 pomysłów na krótkie podróże po Europie: bliższe i dalsze, autem i samolotem. Piękne regiony Niemiec, niesamowite gorące źródła na Węgrzech, magiczne miasteczka Włoch, malownicze wysepki Skandynawii i wiele, wiele innych pomysłów na nietuzinkowe miejsca do odwiedzenia w przedłużony weekend.

Niech to ostatnie slajdowisko Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności w sezonie będzie źródłem inspiracji do własnych wypraw i przygód. A dzielić się nimi będzie na bazie własnego doświadczenia Iwona Marczak – przeurocza krakowianka, pasjonatka podróży bliskich i dalekich, o których opowiada ze swadą i humorem, z którą mieliśmy już okazję podróżować po Japonii.

Do zobaczenia!

Marta Tyrpa

(JK)