Wrześniowe spotkania „CKiS na wynos” już za nami

Borek Szlachecki
Krzęcin
Zelczyna
07/09/2022

22/09/2022

Pierwszy miesiąc „CKiS na wynos” już za nami. We wrześniu poznawaliśmy stare zielarskie tradycje, odkrywaliśmy tajniki misternie tworzonych koronek i bawiliśmy się z dzieciakami podczas spektaklu „Król Maciuś I”.

Na warsztatach z zielarką Bogusławą Godzik spotkaliśmy się 8 września w Zelczynie i 22 września w Grabiu. Na spotkaniach zgłębialiśmy leczniczą moc niektórych ziół i dowiadywaliśmy się, jakie zioła można spotkać w okolicy. Warsztaty obfitowały w mnóstwo praktycznych porad, nie zabrakło także wiedzy na temat tradycji ziołolecznictwa naszego regionu, a uczestnicy własnoręcznie przygotowali syrop z prawoślazu i maść kamforową z topoli.

9 i 16 września poznawaliśmy „Świat koronki” w Borku Szlacheckim. Warsztaty prowadziło Koło Robótek Ręcznych „Razemkowo”. Spotkania zgromadziły nie tylko pasjonatów rękodzieła, ale także tych, którzy stawiali pierwsze kroki w tym ciekawym rzemiośle. Wspólne tworzenie pod okiem „Razemkowa” było również wspaniałą okazją do łączenia pokoleń. Przy stołach wypełnionych motkami i szydełkami zasiadły osoby w różnym wieku, dzieląc się między sobą doświadczeniem i niejednokrotnie opowiadając ciekawe historie z życia regionu.

11 września świetlica wiejska w Krzęcinie gościła grupę teatralną O! Teatr, która umiliła popołudnie najmłodszym mieszkańcom gminy przez nietypowe ukazanie historii Króla Maciusia I. Aktywne włączanie się w przedstawienie oraz ekspresywna i żywa gra aktorów wyraźnie bawiło i cieszyło małych widzów, a dzięki nawiązaniom do obecnej sytuacji w Polsce również na twarzach dorosłych pojawiały się uśmiechy. Na zakończenie spotkania każdy mógł zrobić sobie zdjęcie z aktorami i kukiełkami.

 

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z wrześniowych spotkań „CKiS na wynos”.

 

A co Wam zaserwujemy i gdzie zaplanowaliśmy najbliższą dostawę kultury? Wszystkie informacje znajdziecie tutaj -> „CKiS na wynos”, czyli kultura z dostawą do Twojej miejscowości!

 

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”

 

Anna Zając-Gut

Borek SzlacheckiKrzęcinZelczyna