21/06/2019
Wielkimi krokami zbliżamy się do otwarcia XVI Skawińskiego Tygodnia Teatralnego, który rozpoczniemy w poniedziałek 17 czerwca. Zobaczymy aż 7 teatrów, 10 spektakli – w tym 2 premiery, 5 przedstawień gościnnych, a na scenie wystąpi aż 95 aktorów – a to wszystko zaledwie w ciągu 5 dni!!!
Zachęcamy do zapoznania się z programem XVI Skawińskiego Tygodnia Teatralnego, który odbywać się będzie od 17 do 21 czerwca i z pewnością każdy znajdzie w nim propozycję dla siebie.
Skawiński Tydzień Teatralny to wyjątkowe święto skawińskiego amatorskiego teatru, które na stałe już wrosło w kalendarz obowiązkowych wydarzeń kulturalnych naszego miasta. Na scenie Pałacyku Sokół zobaczymy różnorodne, zarówno ze względu na wiek aktorów, jak i charakter oraz stylistykę ich scenicznej wypowiedzi, grupy teatralne.
Wstęp na wszystkie spektakle jest bezpłatny, lecz na wieczorne spektakle obowiązują wejściówki. Ich rezerwacji można dokonać:
Wejściówki można będzie odebrać w dniu danego przedstawienia w godz. 18.00 – 19.30 w Pałacyku „Sokół”.
Poniedziałek z rozmachem otworzy XVI Skawiński Tydzień Teatralny. Tego dnia zobaczymy aż trzy spektakle. Pierwszy z nich, adresowany dla najmłodszych widzów, powstał w oparciu o znaną wszystkim dzieciom postać Kota w Butach. Spektakl ujmujący ze względu na wspaniałe kreacje młodych aktorów, ale także niesamowite bogactwo scenograficzne. Każdy detal dopracowany jest tu w najmniejszych szczegółach. Zachwyci strój króla, falująca rzeka czy wspaniała kareta. Warto przekonać się osobiście!
Drugim spektaklem będzie owoc warsztatowych zmagań „młodego narybku Maski”, który pod okiem Andrzeja Morawy zdobywa pierwsze sceniczne szlify. Spektakl premierowy Grupy Warsztatowej dla większości będzie debiutem scenicznym.
Spektakl wieczorny, który zobaczymy pierwszego dnia festiwalu, jest jednym z ulubionych, zarówno wśród widzów, jak i samych aktorów. Sztuka „Jeśli chcesz kobiety, to ją porwij”, od kilku lat na afiszu Maski, wciąż nie traci na atrakcyjności.
Wtorek otworzy gościnny spektakl z Domu Kultury w Lipnicy. Teatr Dlaczego Nie? swoje przedstawienie oparł o wybrane dzieła współczesnej polskiej pisarki i satyryczki, autorki tekstów piosenek, scenarzystki, felietonistki, dziennikarki – Marii Czubaszek. Sztukę warto zobaczyć nie tylko dla scenicznej adaptacji znakomitego tekstu, ale przede wszystkim dla aktorów, którzy mając lat „…dzieści” pokazują, jak cudownie można się realizować poprzez teatralną pasję.
Na wieczorny spektakl zaprosi Maska, która po trzech latach od premiery wraca ze sztuką „Kto nie ma, nie płaci”. Będzie to wieczór przesycony żartem, absurdalnym humorem, iskrzący od gagów. Inscenizacja, mimo rotacji w obsadzie, nadal zachwyca i z równie mocnym zapałem, co na premierze, rusza na podbój teatralnej sceny i serc widzów.
Półmetek Tygodnia Teatralnego otworzy spektakl dla młodzieży w wykonaniu aktorów ze Szkoły Podstawowej nr 1. Zobaczymy autorski spektakl „Zuzia”, nagradzany licznymi trofeami, w szczególności przyznawanymi za kreacje aktorskie.
W środowy wieczór czeka nas premiera Teatru MASKA. Wybuchowa mieszanka nazwisk w obsadzie, nieokiełznane temperamenty aktorskie i bardzo dobry tekst dają gwarancję wyśmienitego spędzenia czasu. Zatem zapraszamy na sztukę „Chefec” autorstwa izraelskiego dramaturga, pisarza, poety i reżysera teatralnego Hanocha Levina.
W czwartek zatańczymy w rytmie „Tanga”. Utwory Sławomira Mrożka już niejednokrotnie wędrowały na afisz Maski. Tym razem klasyka dramatu w ulubionej maskowej konwencji – grotesce. Spektakl wciąż nabiera kolorów, bo to zaledwie rok od premiery, dlatego na szczęście czeka nas jeszcze wiele jego odsłon.
Ostatni dzień XVI Skawińskiego Tygodnia Teatralnego to aż dwie propozycje. Pierwsza z nich to przedstawienie w wykonaniu Teatr Imaginarium, który niegdyś nasi widzowie mogli zobaczyć w spektaklu „Piaskownica” Michała Walczaka, prezentowanym w ramach STT. Tym razem zobaczymy jednoaktówkę „Maraton”, wyreżyserowaną przez Anetę Drzewiecką, absolwentkę teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz reżyserii teatru dzieci i młodzieży Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, która jest jednocześnie autorką scenariusza.
Drugą, zamykającą tegoroczny Skawiński Tydzień Teatralny inscenizacją, będzie… „Klechda w 9 stacyjach o bracie Janie Łamignacie, co w obronie opactwa i wina swą pałą wywinąwszy 13722 chłopa zdmuchnął, nie licząc kobiet i dzieci, ręce przy tym i wywijając”, w wykonaniu 21 aktorów Teatru Glutaminian Sodu z Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu. Z olkuskim teatrem realizowaliśmy wielokrotne wymiany sceniczne: Maska gościła ze swymi spektaklami w Olkuszu w ramach Olkuskich Nocy Teatrów, a Glutaminian był częstym gościem Skawińskiego Tygodnia Teatralnego.
Nie przegapcie, zapiszcie w kalendarzu i bądźcie z nami! Naprawdę warto!!!
Do zobaczenia!
Marta Tyrpa
(AR)
ul. Mickiewicza 7,
32-050
Skawina,
12 276-34-64
sokol@ckis.pl