XVII Skawiński Tydzień Teatralny rozpoczęty!

Pałacyk "Sokół"
Skawina
20/06/2022

Tegoroczny XVII Skawiński Tydzień Teatralny rozpoczął spektakl „Idiota” Muzy Pawłowej w reżyserii Doroty Kondraciuk, w wykonaniu Grupy Artystycznej JASZCZURY z Centrum Młodzieży im. dra H. Jordana. Całość spektaklu to parodia rodem z filmów Monty Pythona.

Od początku akcja koncentruje się na dwóch aktorach: Urzędniczka kontra Petent. W przyciemnionej scenografii rozgrywa się dramat postaci chcącej uzyskać zaświadczenie. Nietuzinkowe zaświadczenie, które otwiera mu wiele życiowych możliwości. Zaświadczenie, że nie jest idiotą.

Podczas całego spektaklu postać zmaga się z biurokratycznymi zasadami psychopatycznej wręcz Urzędniczki, która wymyśla rozmaite zadania, by „zweryfikować” ewentualne pozerstwo interesanta.  Podejmuje on próby udowodnienia swojej normalności i inteligencji. Pod presją ucieka się do różnych, nie zawsze przyzwoitych sposobów, by dostać to, po co przyszedł. Niestety mimo swoich najszczerszych chęci i przy wykorzystaniu wszystkich dostępnych możliwości  – nie wytrzymuje nacisku, a tym samym nie otrzymuje zaświadczenia, gdyż formalistka uznaje, że jest IDIOTĄ.

Całość spektaklu urozmaicają elementy muzyczno-taneczne, wykonywane przez pozostałych aktorów: ratownicy, nauczyciele, sportowcy w roli klasycznych idiotów stanowili naprawdę mocny akcent humorystyczny,,, przy którym sala teatralna wypełniała się niekontrolowanym śmiechem widzów.

Sama się ubawiłam, choć nie zawsze było mi do śmiechu. Myślę, że większość z nas nie raz musiała zmagać się z podobnymi sytuacjami na co dzień. Czasem po prostu ulegamy wpływom innych ludzi, a rzeczywistość nie przypomina scen z komedii romantycznej.

Jednak kończąc pozytywnym akcentem, życzę  sobie i Państwu nie brania wszystkiego całkiem poważnie oraz pogody ducha na co dzień.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii ze spektaklu.

Agnieszka Kupczyk

 

Wszystko jest dobrze, jesteśmy szczęśliwi… na pewno?

Kaski dla kur, światełka choinkowe do męskiej brody, szczotki z bambusa i samonaprowadzające kosiarki do trawy. Wszystko jest dobrze, jesteśmy szczęśliwi, mamy wygodne i bezpieczne życie, szukamy sposobów na dalsze jego ułatwienie. Mamy piękne mieszkania, które lubimy urządzać, kochamy psy i koty, cieszą nas róże na klombie.

A gdy nadejdzie burza – większa niż kiedykolwiek się spodziewaliśmy i mogliśmy sobie wyobrazić? Co się stanie z kurami bez kasków? Z niekoszoną trawą? Z brodatym mężczyzną?

Spektakl Grupy Glutaminian Sodu z Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu zakończył pierwszy wieczór XVII Skawińskiego Tygodnia Teatralnego. I było to mocne uderzenie, szczególnie w kontekście aktualnych wydarzeń. Jak łatwo człowieka odczłowieczyć, jak łatwo zobojętnieć, jak łatwo zamilknąć i wyłączyć telefon. Równie łatwo się dostosować, przyjąć określoną rolę i przekonania, wyłączyć sumienie, jak przeszkadzający telewizor, który – o dziwo – staje się jego głosem.

Więcej nie możemy napisać, z uwagi na prośby twórców spektaklu, którzy nie chcą odkrywać kart przed kolejnymi widzami. Nad spektaklem unosi się jednak echo słów, które powoli tracą znaczenie: „warto być przyzwoitym”.

„Wszystko jest dobrze, jesteśmy szczęśliwi”, scenariusz: Malina Prześluga, reżyseria Agnieszka Wołoszyn i Maciej Nabiałek.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii ze spektaklu.

Świętuj z nami! Logo okolicznościowe Centrum Kultury i Sportu w Skawinie z okazji jubileuszu 30-lecia. Po lewej stronie duża cyfra 3. Jej górna część ma kolor czerwony, dolna niebieski. Po prawej stronie u góry znajduje się żółte koło w którego wnętrzu umieszczony jest napis ,,lat''. Koło zajmuje powierzchnię wielkości połowy cyfry 3. Pozostałą w dolnej części prawej strony połowę zajmuje fioletowy napis: Centrum Kultury i Sportu w Skawinie.

PATRONAT HONOROWY

PARTNER

 

Joanna Kurpiel

Zdjęcia: Jarosław Karasiński

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl